Atatürk’e hakaret eden Süleyman Yeşilyurt tutuklandı

by editor | Cuma, May 12, 2017 | 693 views

Atatürk'e hakaret eden Süleyman Yeşilyurt

Öyle bir zaman diliminden geçiyoruz ki epeyi bir süredir, bu ülkeyi kuran adama yani Atatürk’e hakaret etmek adeta ödüle bile layık görülüyor neredeyse. Şimdi birileri çıkıp diyecektir ki “”Görmüyor musun, işte tutuklamışlar adamı?”… Biz de cevap olarak diyeceğiz ki “Bekle de gör hele bakalım nasıl bir faturası olacak bu işin?”…

Evet şaka filan bir yana, bugün ülkede mevcut Cumhurbaşkanı’nın neredeyse ismini bile ağıza almak suç sayılıyor hale gelmişken, bu ülkeyi arkadaşlarıyla birlikte düşman işgalinden kurtaran, dizleri üzerinden doğrularak ayağa kalkmasını sağlayan ve birçok medeni reformlara imza atarak dünyadaki bir sürü ülke için örnek teşkil eder hale getiren adama ağıza alınmayacak ne kadar aşağılık hakaret varsa tam bir atış serbestlği içinde saldırmak prim yapar oldu, uzun süredir. İşte bunlardan biri de iktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesini de bünyesinde barındıran Albayrak medya grubunun yayın organlarından TV Net’te, Yavuz Bahadıroğlu, yazarlar Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt’un katılımıyla 6 Mayıs tarihinde yapılan “Derin Tarih” isimli programda gerçekleşmişti.


Programda “Mustafa Kemal’in gönül galerisi” başlığı altında tartışma sürerken Yeşilyurt, “‘Manevi evlat’ diye bir durum olamaz, söz konusu değil. Hiçbir zaman ‘manevi evlat’ değildir, Çankaya’nın nikahsız ‘First Lady’sidir. Öğretmen, genç bir kız ‘manevi evlat’ olamaz. Yıllarca, kandırıldık, aldatıldık” ifadelerini kullanırken, Armağan “Afet İnan nerede kalıyor’ dedim. Köşkte beraber yatıp kalkıyorlar çünkü. Aynı binada” demişti. Kullanılan bu ifadeler kısa sürede büyük tepkiye sebep olurken, Bakırköy başsavcılığı Yeşilyurt hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına hakaret etme’ suçundan soruşturma başlatmıştı. Akabindeyse üç gün önce gözaltı kararı çıkarılan Yeşilyurt adresinde bulunamamış, bunun üzerine savcılık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarmıştı.

İşte bunun üzerine Yeşilyurt bugün Bakırköy adliyesine giderek teslim oldu. Yeşilyurt, ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlarından tutuklandı.

Diğer taraftan Nur Cemaati’nin hocalarından olduğu belirtilen Akar’ ise bir videoda Mustafa Kemal Atatürk için “1938’de geberen piç” ve annesi Zübeyde Hanım için “Selanik’te resmi kayıtlarda genelevde çalışıyor” gibi ifadeler kullanmıştı.

Şimdi bütün vicdanlı ve/veya Atatürk sevgisi taşıyan vatandaşlar olarak bu terbiyesiz ve densiz nankör kişilere nasıl bir müeyyide uygulanacağını merak ediyor ve yakından izliyoruz.

Like it? Share it!