Bir anket sonucu: Partili cumhurbaşkanı Köşk’e çıkmasın

by admin | Pazartesi, Haz 9, 2014 | 902 views

CUMHURBAŞKANLIĞI KÖŞK
Pek yakında yapılan bir ankete göre iktidar partisinin pek de hoşuna gitmeyecek tercihlerin söz konusu olduğu ortaya çıktı.

Araştırma firması Metropoll’ün anketine göre seçmenin sadece yüzde 17’si Erdoğan’ı Köşk’te istiyor, yüzde 62’si tarafsız bir isim cumhurbaşkanı olsun derken yüzde 42’si ‘çatı aday’ı destekliyor.

Metropoll Araştırma’nın son kamuoyu araştırmasına göre, AKP seçmeninin yüzde 33.5’i, genel seçmenin ise yüzde 17’si Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasını istiyor. Yüzde 62.3’lük bir kesim tarafsız bir ismin Köşk’e çıkmasını istediğini belirtirken CHP ve MHP’nin ortak çatı aday formülüne destek yüzde 41.7. Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması durumunda Başbakanlık için aday gösterilen ilk üç isim ise Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Numan Kurtulmuş.

“Cumhurbaşkanlığı Seçimi-Yargı Bağımsızlığı ve Basın Özgürlüğü” başlıklı mayıs ayı araştırmasını tamamladı. Anketten çıkan bazı sonuçlar şöyle:


Ankette katılımcılara yöneltilen “Partili bir kişinin mi, yoksa tarafsız bir kişinin mi cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?” sorusuna yüzde 31.3’lük kesim “partili bir kişinin”, yüzde 62.3’lük kesim ise“tarafsız kişinin” yanıtını verdi. Tarafsız bir ismin Köşk’e çıkmasını isteyenlerin oranı 1 ayda yaklaşık 5 puan yükseldi.

Aynı soruya verilen yanıtlara seçmen eğilimleri açısından bakıldığında da ilginç bir tablo ortaya çıkıyor. “Partili bir ismin” cumhurbaşkanı olmasını isteyen AKP seçmeninin oranı yüzde 55.1’de kalıyor. AKP’ye oy verdiğini ifade eden katılımcıların yüzde 40.1’i tarafsız bir cumhurbaşkanı seçilmesini istiyor. Partili cumhurbaşkanı isteyenlerin oranı BDP seçmeninde yüzde 18.8’e, MHP seçmeninde 11.6’ya, CHP seçmeninde ise 9.4’e geriliyor.

Gül, Erdoğan’ın önünde

Ankette, katılımcılara bugüne kadar Köşk için adı kamuoyunda tartışılan 26 isme ilişkin eğilimleri de soruldu. “Kimin cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?” sorusuna verilen yanıtlardan ilk sırada yüzde 23.1’lik oranla Abdullah Gül, ikinci sırada 22.3’le Tayyip Erdoğan, 3. sırada 5.6 ile Meral Akşener yer aldı.

Buna karşın Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı dönemini başarılı bulanların oranı haziran 2012’de yüzde 71.1 iken geçen ay bu oran yüzde 50.3’e geriledi.
Araştırmanın dikkat çeken sorularından biri de “Erdoğan’ın başbakan olarak kalmasını mı tercih edersiniz, yoksa cumhurbaşkanı olmasını mı?” sorusu oldu. Bu soruya yüzde 17’lik kesim“Cumhurbaşkanı olmasını isterim” yanıtını verirken başbakan olarak kalmasını isteyenlerin oranı 33.5 oldu. Aynı soruya “hiçbirini istemem” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 45.4 oldu.

Bu arada şirket, hemen her siyasi araştırmasında katılımcılara yönelttiği “Başkanlık sistemine geçilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu geçen ay bir kez daha tekrarladı. Bu soruya verilen yanıtlar, sisteme yönelik desteğin eridiğini ortaya koydu. “Başkanlık sistemine geçilmelidir” diyenlerin oranı, Haziran 2012’de yüzde 43.2 seviyesindeyken geçen ay bu oran yüzde 33.6’ya düştü.

KAYNAK: MEDYA / CUMHURIYET

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code