Büyük başarı: “Radyasyondan koruyucu kumaş”.. Mucitleri de Türk öğrenciler

RADYASYON-KUMAS2015 yılı başında önemli bir buluşa imza atıyor bir grup genç öğrenci. Bu çocuklar “Radyasyondan Koruyucu Kumaş” yapıyorlar.. Şaka filan değil ve bu onaylanıp ödüllendiriliyor TÜBİTAK tarafından.. Ne gariptir ki ülkemizde çoğu insan duymuyor, bilmiyor bunu..

Birileri çıkıp da “Hadi canım ne olmuş sanki çok m önemli” filan demesin lütfen. Zira bomba (veya nükleer santral) patladığı zaman etrafa yayılan radyasyonun ne inanılmaz zararlar verdiğini biliyoruz (en cahilimiz bile umut edilir ki) herhalde.. Kaçacak delik ararız Allah korusun. O deliği bulup girsek de radyasyon bizi orada da bulur – Hani Boğaz Köprüsünden geçerken patlayan tüpgaz olayın benzemez bir bilirkişinin dediği gibi.


İşte bu genç arkadaşlar bizi böyle bir radyasyon durumunda ona karşı koruyacak kumaşı yapıyorlar. Diğer bir deyişle canımızı kurtarabilecek bir buluşa imza atıyorlar..

Pekiyi, “takdir” var mı bu arkadaşlara? Ne gezeeer.. Ama bir baldırı çıplak saçma sapan televizyon programları yapıp TV satın alınca alkıştan ellerimiz kızarır.. Bu kadar mı aşağı seviyelerde değer yargıları olan bir halkız biz? Ne acı değil mi?

Haberin özeti şöyle; Bursa’da, Işıklar Askeri Hava Lisesinde bir grup öğrenci tarafından “Milli Kalkan Sodyum Pentaborat” adlı proje çerçevesinde, radyasyondan korunmaya yönelik kumaş geliştirildi.

Bu önemli konuyla ilgili ayrıntılı haber linki aşağıda. Lütfen okuyun ve paylaşın da insanlar – GÜZEL ŞEYLER ÜRETENLER – hak ettikleri takdiri görsünler birazcık..

Editör

HABERİN LİNKİ

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code