Cezmi Ersöz’ile bir röportaj: Fast Food İlişkiler

by admin | Cumartesi, Mar 29, 2014 | 2470 views

CEZMİ ERSÖZSevilen yazarlarımızdan Cezmi Ersöz’le hayata, aşka ve okul yıllarına dair yapılan söyleşiden bazı bölümleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

KABATAŞ ERKEK LİSESİNE KAYIT

Ersöz’e Kabataş Erkek Lisesi’ne girşi ile ilgili bir soru soruldu. İşte ilginç okula başlayış hikayesi… Müdür Ersöz’ü okula kaydetmek istememiş.

“Okul çok para istiyordu. Biz de bu güç yoktu. Babam gündüzcü yazdırmak istiyordu. Çünkü yatılı için verecek para yoktu.. Ev Suadiye’de, okul ise Ortaköy’de. Müdür dedi ki : BU okuyamaz, BU belge alır. Nasıl gelip gidecek ? Kaç saat yol? 3 saat gidiş, 3 saat geliş… Babam dedi ki : Sorumlusu benim. Siz kaydını yaptırın.  Müdür ” Yok belge alır” dedi. Kaba ve üstten konuşuyor BU belge alır diyor. Ben de eziliyorum. “BU” diyor ya, BU diyor.

Babam en son  “Ne diyorsun kardeşim sen” deyip, belinden tabancayı çıkartı ve masanın üzerine koydu. Bunun üzerine müdür  çok şaşırdı, ben çok şaşırdım. “Siz kimsiniz” dedi. Babam “ askerim” dedi.

Adam dedi : Peki gidin kaydını yaptırın….

Tabi bu hiç hoş bir şey değil ama çare kalmamıştı. Babam da çok üzüldü yaptığına. Subaylar kolay kolay silah çıkarmazlar. Sevmezdi, barışcı bir insandı.. Babam  “müdür beni bu duruma soktu, gemileri yaktık. Bu okulu birincilikle bitirmeni istiyorum”

İlk sene çok zorlandım ama babama mahçup olmamak için, birincilikle bitirdim.

….

FAST FOOD İLİŞKİLER YAŞANIYOR

Cezmi Ersöz’e aşka dair sorular soruldu. Hayatında ilk olarak sizi kabuslara sokan  bir aşk yaşadınız mı sorusuna Ersöz


–         Derinden sevdim ben. Tabi çok bedel ödüyorsunuz. Aşkın şakası yok. Çok kolay konuşuluyor. Hergün birbirlerine telefonla aşkım aşkım diyorlar… Aşk insanı savurur, bitirir. Ölümden döndüm ben ya.. Herkes uluorta aşk adını ağzına almasın. Geçen gün  bir pop yıldızı yakalanmış bir kadınla ve haber falanca kişinin aşk trafiği karıştı şeklinde. Nedir bu ya E5 mi? Bir kadına bağlanırsın, ölümüne gidersin.  Ona aşk derler. Fast food ilişkiler yaşanıyor ve adına aşk deniyor.

Ersöz Foça’daki bir anısını anlatıyor aşka dair…

Foça’dayım. Yürüyorum. Bir adam gördüm, üstü başı dökülmüş. Yanına gittim konuşmuyorda. Çevredeki esnafa sordum nedir, ne değildir diye. Meğer 6 aydır orada bekliyormuş. O bulunduğu noktada, kadın elveda demiş, adam için zaman durmuş.. Ne zaman aşk diye bir şey konuşulsa o adamın gözleri aklıma gelir. Aşkın bekleme hali..

Peki kadın nerede dedim. Birazdan geçer dediler. Birkaç saat beklemeden sonra kadın geçti Foça Türk Sanat Müziği Topluluğu’nun solistiymiş. Adam için hayat orada durmuş, kadın için devam ediyor

Erkekler anatomi itibariyle daldan dala konmayı sever. Sever ama erkek bazen de yakalanır, bilinçaltını açar ve de teslim olur. O teslim olduğu zaman kadın onu bırakır ya da ihanet ederse, erkek uzun zaman kendine gelemez, paramparça olur.

LEMAN’DAN AYRILIŞIN HİKAYESİ

Ersöz’e Leman’daki yazılarının bitmesinin nedeni sorulduğunda ise, Ersöz : 15 sene Leman’da çalıştım. Sakalımda bir tane beyaz tüy yoktu. Gittiğim her yerde Leman’ı temsil ettim. En ücra kasabalara Leman sıfatıyla gittim. Ama bir gün yazımı koymadılar ve tek bir açıklama dahi yapmadılar.15-16 sene gazetecilik yaptım. Böyle bir şey görmedim.

Sizden bıkmışlar mıydı ya da kapris mi yapmıştınız sorusuna da Cezmi Ersöz : Ben kapris yapmam. 5 sene aynı maaşı aldım. Almanya’da haksız yere gözaltına alındım. Alman gazeteleri bile yazdı. Ama Leman’dan bir kere aramadılar..

Ersöz Leman macerasının son buluşunu hayata bakış farkı ve düşünce farkı olarak açıkladı..

Ersöz’ü Ersöz yapan 30’lu yaşlarda yaşadığı işsizlik, parasızlık, sıkıntılar … Felsefeye ağırlık vermiş o yıllarda, kendini geliştirmiş, hayata duruşunu sağlamlaştırmış bu gönül adamı, yaşadıkları ile olgunlaşmış, bugünkü Cezmi Ersöz olmuş.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code