Davutoğlu’ndan Türkiye’deki özgürlüklerle ilgili ilginç beyanat

by admin | Cuma, May 2, 2014 | 1349 views

DAVUTOGLU
Türkiye’nin dünya ülkeleriyle mevcut ilişkilerinin durumu açısından icraatleri ciddi şekilde tartışılan Dışişleri bakanı Davutoğlu ilginç bir beyanata imza attı. Bakan’ın beyanatı sosyal medyada (Twitter) günün şakası gibi addedildi.

Davutoğlu, Freedom House’un Türkiye’yi “kısmen özgür ülkeler” kategorisinden “özgür olmayan ülkeler kategorisine” yerleştirmesine tepki gösterdi. Türkiye’nin ‘kısmen özgür’ ülkelerden daha özgür olduğunu iddia eden Davutoğlu’nun bu sözleri sosyal medyada geniş yankı uyandırdı.

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alavi ile Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Umman ile Türkiye arasındaki ilişkilerin 16. yüzyıldan bu yana sürdüğünü ve o zamandan bu yana hiçbir zaman sıkıntı yaşanmadığını vurguladı. Görüşmelerinde şu anda da aynı perspektife sahip olduklarını gördüklerini dile getiren Davutoğlu, Alavi’nin Ortadoğu’da da herkesin takdir ettiği, etkin diplomasi yürüten ve sorunlara çok pozitif katkı yapan bir mevkidaşı olduğuna dikkati çekti.


Freedom House’ın raporuna ilişkin soru üzerine Davutoğlu, “Türkiye o raporda zikredilen ülkelerle birlikte anılabilecek bir ülke değil. Hepimizin bu ülkedeki demokratik altyapıya ve özgürlükleri yaşayan insanlar olarak önce bu rapora eleştiri getirme zorunluluğumuz var” diye konuştu. Davutoğlu, raporda hem olgusal bazı yanlışlıklar hem de Türkiye’yi hiç hak etmediği bir kategoride değerlendirme önyargısı olduğunu ifade etti. Raporda 44 gazetecinin cezaevinde olduğu bilgisine yer verildiğini, şu an itibariyle 17 kişinin yargılanmasının tamamlandığını ve bu kişilerin hüküm aldığını, 13 kişinin yargılanmasının tutuklu olarak devam ettiğini, 12 kişinin de tahliye edildiğini anlatan Davutoğlu, raporda adı geçen 2 kişinin ise cezaevinde kaydının bile olmadığına dikkati çekti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bu nasıl bir rapor ki verilen bilgiler kulaktan dolma bilgilere dayanıyor. Bu 17 kişi gazetecilik adına tutuklanmış değiller, bir kısmı bazı terör faaliyetlerine katılımları sebebiyle bu cezaları almış ve bu cezaların bir kısmı da önceki hükümetler döneminde verilmiş. Türkiye demokratik bir seçimden yeni çıkmış, her bir semtinde her bir muhalefet partisi özgürce kampanya yapmış, son 4-5 ayda hükümetimize dönük en ağır eleştiriler görsel ve yazılı basında yer bulmuş ve siz böyle bir ülkeyi, içinde basın faaliyetinin bile yapılmadığı bazı ülkelerle aynı kategoriye koyacaksınız. Bu Türkiye’ye son dönemde yapılan algı operasyonlarından biridir. Türkiye’yi hiç kimse o kategorilerde ele alamaz. Türkiye’de her görüş açıkça zikredilebilmektedir ve bu anlamda da Türkiye’deki basın özgürlüğü, kısmen özgür denilen bazı ülkelerden bile çok daha özgürdür ve özgür ülkelerden de açıkçası çok daha köklü bir özgürlük temeline dayanmaktadır. Basın mensuplarımızın kendi günlük pratiklerinden yola çıkarak bu raporu reddetmesini bekleriz.”

02.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code