Dikkat! Yönetmelik yürürlüğe girdi.. Kış lastiği takmak zorunlu hale geldi …

KIS-LASTIGI

Aralık ayının başlangıcıyla birlikte araçlar için kış lastiği takma mecburiyeti yürürlüğe girmiş oldu. İnşallah bu sayede kışın olan birçok kazanın da önüne geçilebilir, firmaların lastik satışlarını arttırmanın yanında.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu başladı.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe göre, kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.

Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Bu süre, hava şartlarına bağlı olarak Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 571 lira olarak uygulanan ceza, yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 liraya çıkacak.

Kış lastiği takmadıkları için 1 Aralık 2014-1 Nisan 2015 tarihlerinde şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 535 ticari araç sahibine toplam 284 bin 113 lira ceza uygulandı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code