Doların yine yükselişi duracak gibi görünmüyor

DOLAR-11Son zamanlarda FED ile başlayıp daha sonra, operasyonlar ve son olarak da Suriye, Irak ve IŞİD nedeniyle devam eden istikrarsızlıklar yüzünden çok sıkıntılı bir zaman yaşayan ekonomimiz bir darbe de ABD dolarından yemekte.. Evet doların bırakın belirli bir noktada durup istikrar kazanmasını, devamlı yükselişi ekonomistler, yatırımcılar ve şüphesiz hükümet yetkililerinin de canını sıkıyor.

Amerikan faizlerinin hızlı artabileceğine yönelik geçen hafta gerçekleşen Fed açıklamasının ardından piyasalar durulmuyor. Dolar 2.2470 TL ile son 6 ayın zirvesini görürken altın fiyatları 1208 dolarla yeni dip seviyesine ulaştı ve 9 ayın en düşük seviyesini gördü.


Yeni haftaya 2.23 liranın hemen üzerinde başlayan dolar, 2.2371 liraya kadar tırmandıktan sonra, 2.2340 – 2.24 lira bandında hareket etmeye başladı. Dolar 2.2460 TL ile 24 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Avrupa para birimi euro da 2.87 liranın üzerine çıkınca, yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.56 oldu.

Diğer taraftan da her zaman en güvenilir yatırım araçlarından biri olan altındaki düşüş de durmuyor. Altının düşüşü yeni haftada da devam ediyor. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1210 doların altına gerileyerek haftanın ilk işlem gününde de düşüşünü sürdürdü. Geçen haftanın son işlem gününde özellikle Dallas Fed Başkanı Richard Fisher’in konuşmasının ardından biraz daha güçlenen dolar nedeniyle aşağı yönlü hareketlerini hızlandıran altın, böylelikle haftalık bazda üst üste üçüncü haftayı da düşüşle tamamladı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code