Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1,190 TL oldu.

CARSI-PAZARTürkiye zenginleşiyor, gelişiyor.. Hatta kişi başına milli gelir de arttı hani (10 bin dolarlar filan).. Bunlar gerçek mi yoksa göz boyama ve demagoji mi acaba?

Aşağıdaki rakamları okuduğumuzda pek fazla birşey ifade etmediğini görüyoruz sade vatandaş açısından. Zira “dört” kişilik ailenin açlık sınırı geldi yaklaşık 1200 liraya dayandı. Diğer taraftan Türkiye’de dört kişilik ailenin açlık sınırı, Eylül ayında aylık bazda yüzde 1.31 ve yıllık bazda da yüzde 15.31 yükseldi.


Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) Ankara’daki fiyatları baz alarak yaptığı hesaplamaya göre gıda enflasyonu, Eylül ayında açlık sınırı öngörülerin üzerinde yükselerek 1,190 liraya tırmandı.

Türk-İş verilerine göre aynı dönemde yoksulluk sınırı da aynı oranlarda artışlarla 3,876 liraya tırmandı. Geçen yıl Eylül ayında açlık sınırı 1,032 lira, yoksulluk sınırı 3,362 lira seviyesindeydi. Dört kişilik ailenin açlık ve yoksulluk sınırlarındaki dokuz aylık artış da yüzde 10.03 oldu.

Türk-İş raporunda, sebze fiyatının artıp meyve fiyatının gerilediği ve geçen ay 3.03 lira olan yaş sebze meyve ortalama kilogram fiyatının bu ay toplamda 1 kuruş gerilediği ve Ekim ayı başındaki Kurban Bayramı öncesi et grubu fiyatlarında artışın dikkat çektiği belirtildi.

Raporda, sebze-meyve grubundaki gerilemeye rağmen, toplam mutfak enflasyonunda mevsimsel düşüşün yaşanmadığına dikkat çekildi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code