Dünürden, İhsanoğlu & Erdoğan arasında kişilik kıyaslaması

by admin | Pazartesi, Haz 23, 2014 | 1144 views

ERDOGAN-EKMEL
Sayın  Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP tarafından müşterek (çatı) aday gösterildikten sonra genellikle olumlu tepkiler aldı – tabii kendilerini ulusalcı diye adlandıran am aslında kemikleşmiş hizipçileer olan bir grup CHP milletvekili dışında. Bunların ana tenkit noktası da “bu kişi neden CHP kökenli ve hatta içinden değil ve neden dindar biri? Gül’den sonra bir de buna mı katlanacağız?” vesaire…

Bugüne kadar genel olarak edindiğimiz bilgi şu ki, malum İslam Örgütü’nde başarılı olmuş, kontrollü, kültürlü ve dolu düzgün bir yönetici kendisi.. Ne kadar dindardır değildir bunlar da ayrı konu tabii merak edenler için. Ama bir husus açık ki bu muhterem zat dini bir alet olarak kullanan tiplere pek benzemiyor, bugüne kadar hakkında yazılan çizilenlerden anladığımız kadarıyla…

Ayrıca malum muktedir kişinin de gazabına uğramışlardan bir tanesi belirli konuda boyun eğmediği için.. Yani, CB seçilirse önüne gelen herşeyi noter misali imzalamama olanağı çok kuvvetli (bazı şahısların aksine).. Bu da bir bakıma olumlu bir özellik olsa gerek..

Bu arada İHSANOĞLU’ nu en yakın olan kişilerden birinin ağzından dinleme olanağı da bulmuş oluyoruz.. Tabii biri çıkıp da dese ki “Yahu kardeşim bu kişi kendisini kötüleyecek değil ya” söyleyecek fazla bir sözümüz olmaz doğrusu ama yine de bir bakmak da fayda var (malum spiker ağzı ile)..


Evet Ekmeleddin Beyin dünürü Bülent Çerçi Egedesonsöz’den Fatih Yapar’a konuşuyor ve kendisini şöyle anlatıyor;

“Ekmel bey çok sakin ve asla sinirlenmeyen bir kişidir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kişilik açısından karşılaştırılamaz bile. Arada dağlar kadar fark var. Bir yanda sinirli, insanları kıran ve hor gören diğer yanda ise sabırla karşısındakini dinleyen, fikirlere önem veren bir insan olacak. Ekmel beyin birçok özelliği var. Çok düzenli bir insandır. Yediklerine bile dikkat eden, sağlıklı beslenen, programlı çalışan, sürekli okuyan ve araştıran yapıya sahip. Bundan önce 57 ülkenin bağlı bulunduğu bir yapılanmada önemli görev alan Ekmel bey yaptığı çalışmalarla adından söz ettirdi. Gittiği yerde kavgaları bitirdi, aşiretleri barıştırdı. Çok uzlaşıya açık yapısı var. O yüzden tanıyanlar sürekli onunla olmak istiyorlar. Bilgi birikimi çok yüksek olan Ekmel bey gerçekten tanıdıkça sevilen, sayılan bir kişidir”

“Kendisi ile ilgili ilk olarak, başbakanın karşısına dini ağırlığı olan, İslam’a önem veren ve iktidarı zor durumda bırakabilecek kişi algısı yaratıldı. Öyle bir şey yok. Ekmel beyin tercih edilmesinin sebebinin Ortadoğu’daki karışıklık olduğunu düşünüyorum. Şu anda Suriye’de, Irak’ta ciddi sorunlar var. IŞİD denilen yapılanmanın yaptıklarını hepimiz görüyoruz. Ekmel bey o bölgede, Afrika’da yapacakları ile sürece en uygun isim olarak ortaya çıkmıştır. En büyük kozu da bölgenin her şeyini çok iyi bilmesidir”

“Namaz kılarken kendisini hiç görmedim. Bir kere kızım ile oğlunun düğününde Cidde’de Cuma namazına gittik. Orada kıyıda, köşede namaz kıldık. Hiçbir zaman ortalıkta ibadet ederken görmedim. Çok sık bir araya geldiğimiz, birlikte kaldığımız dönemler oldu ama dini yönleri ön planda olan bir kişi değildir. Cidde’de bile otururken namaz vakti geldiğinde bizden izin isterdi. Biz nereye gittiğini bilmezdik. Eşi ‘Ekmel bey her halde namaz kılıyor’ dediğinde anlardık. Yine zaman zaman sohbet ederken ‘biraz dinlenmek, kendime vakit ayırmak istiyorum’ der. O zaman anlarsınız ki kendisini çalışmaya, okumaya, araştırmaya vermiştir”.

Bu ropörtaj için ayrıca söz konusu gazeteci arkadaşa gerçekten teşekkürler…

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code