Dünya Bankası’ndan büyüme ve seçimle ilgili uyarılar geldi

DUNYA-BANKASISeçimlere çok az bir süre kala ortalık iyice kızışır ve bu arada TL de dibe vururken, bu konularda bir uyarı da Dünya Bankası’ndan geldi.

Dünya Bankası Türkiye’ye yönelik büyüme tahminlerini açıkladı ve seçimlerle ilgili uyarılarda bulundu.  Buna göre, Dünya Bankası’na göre Türkiye’nin 2015 sonunda yüzde 3 büyümesini beklediğini belirtti.

Diğer taraftan Banka, 2016 yılı için büyüme tahminini de yüzde 3,9 ve 2017 için yüzde 3,7 olarak açıkladı.


Şüphesiz ki bu tip uyarıların uluslararası yatırımcılar üzerinde de önemli tesirleri olmakta. Bu kapsamda Banka, önümüzdeki genel seçimlere yönelik belirsizliğin yatırımcı davranışlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğine işaret etti.

Notta, “Önümüzdeki genel seçimlerle ilgili belirsizlik yatırımcı davranışlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor; güvenin yeniden tesis edilebilmesi için yapısal reformların hızlı bir şekilde uygulanması kritik önem taşıyor” denildi.

Türkiye’nin her zaman kabusu olan cari açıkla ilgili probleme de değinen banka Türkiye’de bu yıl cari açığın 34,6 milyar dolar olmasını beklediğini belirtti. 2016 yılı için beklentisini ise 41,5 milyar dolar olarak açıkladı.

Bir diğer önemli ve hatta hayati konu olan enflasyon ile ilgili olarak da banka yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 7 olarak belirledi.

Bu arada ümit edelim ki dolar tavanı da delip geçmesin. Zira bu durum ekonomimizi – ve de halkı – son derece olumsuz etkiliyor hiç şüphesiz.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code