Dünya Kupası bugün start alıyor

by admin | Perşembe, Haz 12, 2014 | 1088 views

DUNYA-KUPASI-2014
Futbolseverlerin dört gözle beklediği dünya kupası bu akşam başlıyor. Açılış maçı Türkiye saatiyle 23:00 de Brezilya ve Hırvatistan arasında. Gözlerimizin pasının silineceğini ve futbolseverler olarak büyük keyif alacağımızı ümit ediyoruz. Zira, dünyanın en büyük yıldızları bir ay boyunca yeşil çimleerin üzerinde olacaklar.

Bu arada Brezilya Dünya Kupası’nın bugüne kadar düzenlenmiş Dünya Kupaları içinde en fazla getiri sağlayabilecek kupa organizasyonlarından birisi olacağı şeklinde tahmin yapıyor uzmanlar. Zira Adidas, Emirates, Sony, Visa, Hyundai ve Coca-Cola gibi dünyanın en değerli şirketlerinin sponsorluklarının bulunduğu bu organizasyon nedeniyle sadece naklen yayın, isim hakkı satış ve pazarlamasından 3 milyar dolara yakın bir gelire ulaşacağı belirtiliyor.


FIFA, Dünya Kupası’na katılacak takımlara toplam 576 milyon dolar ödeyecek. Bu rakam, 2010 Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nda dağıtılan tutardan yüzde 37 daha fazla bir tutarı ifade ediyor. Kupayı havaya kaldıran takım 35 milyon dolar kazanacak. Gruplardan çıkarak elemelere kalan 16 takım ise sekizer milyon dolar daha kazanacaklar. FIFA bu Dünya Kupası’nda oynayan oyuncular için, oyuncu başına takımlara günlük 2 bin 800 dolar ödeme yapacak.

1990’dan itibaren naklen yayın hakları astronomik olarak artan FIFA, 2002-2006 yılları için naklen yayın haklarını 2 milyar dolara satarken, satış stratejisini değiştirerek, 2015-19 yılları için naklen yayın haklarını bu kez 4.9 milyar dolara satma başarısı gösterdi. Bu tutarın yaklaşık 2.5 milyar dolarlık kısmı 2018’de Rusya’da yapılacak Dünya Kupası yayın hakları satışından geliyor.

2014 Dünya Kupası’nın, ev sahibi Brezilya ekonomisine etkisinin ise en az 3 milyar, en yüksek 14 milyar dolar düzeyinde olması bekleniyor. Brezilya Turizm Bakanlığı’nın, Uluslararası Ekonomik Araştırma Enstitüsü ile birlikte yaptığı bir araştırma raporuna göre, turnuva boyunca gelecek ve daha gelmesi beklenen yaklaşık 3.7 milyon turistin Brezilya ekonomisine 3 milyar dolar civarında bir turizm geliri bırakması bekleniyor.

12 hava limanının yenilenmesi için 2.6 Milyar doların üzerinde harcama yapan  Brezilya, ayrıca güvenlik için 797 milyon dolar, limanların yenilenmesi için 249 milyon dolar, telekomünikasyon altyapısı ve iyileştirmeler için de 171 milyon dolar ekstra harcama yaptı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code