Dünya tersine mi dönüyor? İran Cumhurbaşkanı kadın-erkek eşitliği istiyor

RUHANİİran Humeyni dönemi ile birlikte girdiği rejim icabı koyu bir taassup rejimi il idare edilmekte diye biliriz hep.. Çoğu zaman kendi rejimini komşu ülkelere ihraç etmek için yaptığı hamlelerle de anılmıştır hatta İran.. Bu arada kadının bu ülkede birinci sınıf vatandaş olarak geçmediğini ve kapatıldığı vesaire tenkitlerini de duymuşuzdur sıklıkla…


Şimdi öyle bir haber okuyoruz ki şaşkınlıktan küçük dilimizi yutacağız adeta.. Ne oluyor diyoruz.. Hani halk arasında dendiği gibi “Birilerinin kafasına taş filan mı düştü?.

Evet, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani kadın erkek eşitliği ile ilgili çağrıda bulunarak, cinsiyet ayrımcılığını kınadı ve öyle ifadeler kullandı ki herkes hayretler içinde kaldı.. Ruhani şöyle dedi:

“Cinsiyetler arası ayrımcılık kültürünü kabul etmeyeceğiz. Kadınlar eşit fırsat, eşit güvenlik ve sosyal haklardan yararlanmalıdır. İslam kurallarına göre erkek güçlü olan, kadın zayıf olan değildir.” dedi.

Diğer taraftan, Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları, İran kanunlarının kadınlara ciddi bir ayrımcılık gösterdiğini vurguluyor. Kadınlar ülkede evlenme, boşanma, miras, çocuk velayeti, vatandaşlık ve uluslararası seyahat konularında kısıtlamalara uğruyor.

Ruhani’nin bu açıklamayı Ulusal Kadınlar Forumunda yaptığı bildiriliyor.

Ne dersiniz, dünya terssine mi dönüyor? Tersine gidenler Mersin’e gitmeye başlarken bu sefer de bizim ülke tersine mi gidiyor sanki?

21.04.2014
KAYNAK: MEDYA /Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code