Ekonomide kötü haber: Moody’s Türkiye’nin kredi notu görünümünü düşürdü

MOODYS
Ülke tam gaz 16 Nisan referandumuna hazırlanırken, Türkiye’ye bir kötü haber de Moody’s den geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiyenin kredi notu görünümünü durağandan negatife çekti. Türkiye’nin kredi notu görünümünü düşüren Moody’s, ‘Ba1’ olan kredi notunu ise değiştirmedi. Moody’s, açıklamasındaysa, not görünümünü düşürme sebebini “ülkenin kurumsal gücündeki süregelen aşınma, büyüme görünümündeki zayıflama, bütçe ve dış finansmana yönelik artan baskılar ve Türkiye’nin sonuç olarak yaşadığı kredi şoku riskindeki artış” olarak kaydetti.


Moody’s raporuna göre, Türkiye’ye ilişkin not görünümünün durağandan ‘negatife’ çekilmesine gerekçe, eylül ayından bu yana ülkenin kredi profiline yönelik iç ve dış baskıların maddi olarak artmış olması. Moody’s, Türkiye’nin kredi notuna temel desteği oluşturan güçlü kamu maliyesinin yavaşlayan ekonomik büyümeden ‘olumsuz’ etkilendiğini belirtti. Kuruluş hükümetin ekonomideki yavaşlamayı gidermek için attığı sosyal güvenlik ve vergi ödemeleri ertelemesi ile maaş desteği gibi adımların yapısal sorunları ortadan kaldırmadığı ve hükümetin bu destekleri kaldırmakta zorlanacağı değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu raporda, “Kamu harcamalarındaki artışın 2018’de artmaya devam edeceğini, mali açığın artarak ve tahvil faizlerinin yükselmeye devam ederek Türkiye’nin borç göstergelerinde olumsuz etkileri olacağını tahmin ediyoruz” dendi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!