Emekliler arasında ayırım neden?

EMEKLI-ZAM-2Hükümet şimdi de 10 milyon emeklinin öfkesini üzerine çekiyor. Zira maaş artışı konusunda emekliler arasında ayırım yapıldığını iddia ediyor emekliler.

Bilindiği üzere emekliler maaşlarında artış yaşanacak olan Ocak ayını bekliyor. Bu arada öğrenildiğine göre memur emeklileri zam alacakken, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin ise enflasyon farkından yararlanması bekleniyor, yalnızca. Bu durumda infiale neden oluyor tabii ki.


Emekliler için 2 ay çok önemli; Bunlardan birisi Temmuz diğeri ise Ocak. Bu 2 ayda emeklilerin maaşlarında artışlar yaşanıyor. Ortalıkta dolaşan haberlere göre, bu artışlardan memur emeklileri daha fazla yararlanırken, işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları enflasyona bağlı kalıyor. Memur emeklileri ise toplu sözleşmelerde ortaya çıkan zam oranlarından diğer memurlarla birlikte yararlanıyor.

Üstüne de oluşursa enflasyon farkını alıyor. Fakat işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin böyle bir şansı bulunmuyor. Çıkan 6 aylık enflasyon kadar zam alabiliyorlar. Oysa 2008’de yapılan reform ile tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirildi. Buna rağmen hala hem emeklilik şartlarında hem de zamların belirlenmesinde farklılıklar uygulanmaya devam ediyor. Bağ- Kur’lular daha geç emekli olurken, daha az maaş alıyor. Memur emeklileri farklı statüde değerlendiriliyor.

İşçi ve Bağ-Kur emeklileri bu ayrımın kaldırılarak 10 milyon emeklinin aynı anda toplu sözleşmeye girmesi gerektiğini belirtiyor. Emekliler, “Madem aynı çatı altında birleştik neden ayrım yapılıyor? Ocak 2015’te biz de memur emeklileri ile birlikte aynı zam oranlarını alalım. Bu adaletsizlik ortadan kalksın” dediler.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code