Eminağaoğlu’ndan Erdoğan’ın HSYK atamalarına tepki geldi

by admin | Salı, Eki 28, 2014 | 866 views

EMINAGAOGLUTayyip Erdoğan’ın HSYK’ye AKP’ye yakın isimleri üye olarak seçmesi bazı çevrelerden yoğun tepki aldı. Bu arada Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’ da bu hususa vurgu yapıp olayı kınarken atanan üyeleri istifaya davet etti.

Sendika içinden başka üyeler de Erdoğan’ın avukatı Ali Özkaya’nın ağabeyi ve Hak-İş’e bağlı Öz Büro İş Genel Başkanı Muharrem Özkay’nın tercih edilmiş olmasına itirazda bulundular. Hatta, sendika üyesi Halil Günbeyi, Özkaya’nın seçimlerde AKP’ye çalıştığını belirterek “Kurulda noterlik vazifesi yapar” dedi.


Yeni HSYK’nin üyeleri dün resmen göreve başladı. Üyeler dünkü mesailerini tanışmayla geçirdi. HSYK ilk toplantısını bugün yapacak. HSYK Genel Kurulu, yapacağı toplantıda kurulun başkanvekili, daire başkanları ile üyelerin görevlerini belirleyecek. Buna karşın Erdoğan’ın kurula yaptığı atamalara yönelik tepkiler dinmedi. Yargıçlar Sendikası Başkanı Eminağaoğlu, HSYK tarafından 2006 yılında benimsenen BM Bangalore Yargı Etiği Kuralları’nda, yargıcın yürütme organının etki alanının dışında bulunması gerektiğinin ifade edildiğini vurguladı.

Eminağaoğlu, “Yapılan seçimlere bakıldığında, Başbakan’la akrabalık bağı söz konusu bulunan, Cumhurbaşkanı’nın avukatı ile kardeş olan, iktidar partisi kadroları içinde yer alan, yargıçlık davranış kuralları ile bağdaşmayan kişilerin, tarafsız olması gereken bir Cumhurbaşkanı tarafından, üstelik BM Bangalore Yargı Etiği Kuralları’na da aykırı biçimde HSYK’ye seçildiği hayretle görülmüştür ki, bu seçimleri gerçekleştiren Cumhurbaşkanı’nı kınıyor, hukuk ve adalete inançları var ise seçilen söz konusu kişileri bu görevlerinden çekilmeye davet ediyor, HSYK’yi yapılan bu işleme karşı açıkça duruş göstermeye çağırıyor, gerçekleşen bu seçimlerle yargı bağımsızlığına yaratılan tehdit ve tartışmayı, uluslararası hukuk kamuoyuna da aktaracağımızı ifade ediyoruz” dedi.

Öte yandan Öz Büro İş Sendikası üyesi Halil Günbeyi, sendika başkanları olan avukat Muharrem Özkaya’nın kurul üyeliğine atanmasını değerlendirdi. Günbeyi, şu eleştirilerde bulundu: “Biz o dönem çok sık telefon görüşmesi yapıyorduk. Telefonda bize ‘Seçim çalışmaları var, AKP’ye aktif çalışıyorum’ diyordu. Kendisi bir numaralı AKP’ye çalışan bir kişidir. Bu nedenle partinin istediği her şeyi yapabilecek, her şeye okey diyebilecek bir kişidir.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code