Erdoğan’a Avusturya’da da büyük protesto

by admin | Perşembe, Haz 19, 2014 | 1096 views

ERDOGAN-VIYANAAvusturya’nın başkenti Viyana’da bazı kuruluşlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretine tepki gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın katıldığı UETD’nin etkinliğinden çıkanlarla protesto yürüyüşüne katılanlar arasında ara sokaklarda kavga çıktı. Avusturya polisinin biber gazıyla müdahale ettiği olaylar sırasında bazı kişiler gözaltına alındı.

Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu (FEY-KOM), Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Avusturya Ermeni Komitesi üyelerinden oluşan göstericiler, öğle saatlerinde Pratern Meydanı’nda toplandı. Abdullah Öcalan posterleri, PKK işaretleri, Ermenistan ve Avusturya bayrakları açan göstericiler, Başbakan Erdoğan’ın Viyana programına karşı çıktı. Protestocu grubun, Başbakan Erdoğan’ı Hitler’e benzeten ve çok sayıda hakaret içeren pankart açması ve eyleme katılanlar arasında bazı Avusturya vatandaşlarının da bulunması dikkati çekti.

Praterstern Meydanı’nda toplanan Avusturya Kürt Dernekleri Federasyonu ile Alevi Birlikleri Federasyonu ve Avusturya Ermeni Komitesi üyeleri, Donauzenturm Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. AK Parti ile Başbakan Erdoğan aleyhine Türkçe ve Almanca sloganlar atan gruptaki bazı kişilerin, Başbakan Erdoğan’a hakaret içeren dövizler ile Beşşar Esed’in fotoğraflarını taşıdıkları görüldü.


Yürüyüş sırasına gruptakiler, dağıttıkları bildiriyi kabul etmeyen bir Türk’e ait iş yerine taşlarla saldırdılar. Lokantanın camlarını kırılan gruba polis müdahale etti ve iş yerine girmelerini engelledi. Daha sonra Donauzentrum Meydanı’na gelen protestocu grup, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) etkinliğinin yapıldığı Albert Schultz Salonu’nda 200 metre kala durduruldu.

Burada sloganlar atan grubun karşı tarafında ise Başbakan Erdoğan’ın katıldığı UETD’nin etkinliğinden çıkanlar toplanmaya başlandı. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan kalabalık ise “Şehitler ölmez vatan bölünmez “, “Recep Tayyip Erdoğan” şeklinde slogan attı. Polisin gruplara dağılmaları yönündeki uyarısının ardından UETD’nin etkinliğinden çıkanlar bölgeden ayrılmaya başladı.

Bu sırada Donaustad Caddesi’nde UETD’nin etkinliğinden çıkanlarla terör örgütü yandaşları arasında kavga çıktı. Avusturya polisi kavga edenlere biber gazıyla müdahale etti. Olaylarda bazı kişilerin gözaltına alındığı görüldü.

Erdoğan toplantıdaki konuşmasında her zaman olduğu gibi malum hedeflere yüklendi ve isim vermeden Gezi Parkı eylemlerini hatırlattı ve “Ne diyordu? ‘Hala anlamıyor musun mesele ağaç değil.’ Bunu diyen sözde sanatçı. Sevsinler sizin gibi sanatçıyı” dedi. Cemaate yönelik eleştirilerini sürdüren Erdoğan, “Bu havalimanını yapacak müteahhitleri bile bu Pensilvanya onları da dinlemiş. Onlara da şantaj montaj kasetleri hazırlamış” diye konuştu.

Erdoğan şunları da söyledi;

“Bizler Kanuni Sultan Süleyman’ın torunlarıyız. Bizler 4. Mehmet gibi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa gibi kahramanların mirasçılarıyız” diyen Erdoğan, kendilerinin bugün Viyana’ya gönüller kazanmak için geldiklerini söyledi. Erdoğan, “Bizden hiç kimsenin korkmasına, çekinmesine, tedirgin olmasına gerek yok. Biz Avusturya’da, Almanya’da, Avrupa’nın diğer tüm ülkelerinde emeğiyle, tecrübesiyle, en önemlisi de barış ve dostluk mesajlarıyla var olan bir milletiz” ifadesini kullandı.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code