Erdoğan’ile ABD Başkan Yrd. Biden arasında neler oluyor?

BIDEN
Zaten çok yoğun olan politika gündemine şimdi de Erdoğan’ile ABD Başkan Yardımcısı Biden arasındaki sürtüşme oturdu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada gündemi sarsacak ifadeler kullandı. Erdoğan’ın kendisine IŞİD konusunda “Siz haklıydınız” dediğini söyleyen Biden, “Tezkere, Türk askerinin IŞİD’le kapışması için” ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden perşembe akşamı Harvard Üniversitesi’nde yaptığı dış politika konuşmasında IŞİD tehdidinden aralarında Türkiye’nin de olduğu ABD’nin müttefiklerini sorumlu tuttu ve Türkiye gibi ülkelerin bölgeye yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah gönderdiğini söyledi. “En büyük problemimiz müttefiklerimiz” diyen Biden, bu ülkeleri Suriye’deki gruplara sağlanan desteği durdurmaya ikna edemediklerini anlattı. Biden, ancak Türkiye’nin şimdi uyandığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine “Siz haklıydınız” dediğini söyledi.

Biden ayrıca  şunları da söyledi:


Türkler, ki çok iyi dostumuzdur ve benim de uzun süre vakit geçirdiğim Erdoğan’la harika bir ilişkim var. Suudiler, Emirlikler vs… Ne yapıyorlardı? Esad’ı devirme ve bir Sünni-Şii vekalet savaşı çıkarmada çok kararlıydılar. Ne yaptılar? Esad’la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar, El Nusra, El Kaide için destek olacak, dünyanın diğer yerlerinden gelen cihadistlerin aşırı unsurlarını kabul ettiler. Abarttığımı mı  düşünüyorsunuz? Bir bakın. Bunların (yardımlar) hepsi nereye gitti? İşte şimdi olan ise birden bire herkes uyandı.

Irak’taki El Kaide olan, IŞİD denilen bu ekip, Irak’tan atılmışken, Doğu Suriye’de açık bir alan, toprak buldu, bizim daha önce terörist ilan ettiğimiz El Nusra ile çalıştı. Ve biz, iş arkadaşlarımızı (müttefikleri) bunlara desteği kesmeye ikna edemedik. Peki ne oldu? Birden bire gerçeği gördüler. Şimdi Başkan’ın bir araya getirebildiği Sünni ülkelerden kurulu bir koalisyon var. Çünkü Amerika bir kez daha Müslüman bir ulusa gidip, agresif olamazdı. Sünni bir örgüte gidip saldırmaya Sünnilerin liderlik etmesi gerekir.”

Başkan Yardımcısı Biden TBMM’den geçen tezkere ile ilgili olarak da şunları söyledi: Türk parlamentosunda, Türk karagücünün IŞİD’le kapışması (take on) için, Türk hava alanının NATO ve diğer müttefikler tarafından kullanımına açmak üzere (tezkereyi) onayladılar.

Doğal olarak Erdoğan’ın bu sözleri tekzip etmesi beklenir ve öyle de yaptığı anlaşlıyor. Ama unutmayalım ki ateş olmayan yerden duman çıkmaz. İster misiniz şimdi de ABD tapeler ortaya çıkartıp dolaştırsın?

Tabii, mizah bir yana durumun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor.. Sorumlusu kim? Muhtemelen bunun sorumlusu da ya paraleldir ya da CHP, erbabına sorarsanız eğer… Tabii diğer bir olasılık da Biden’ın paralel ilan edilmesi.. Bekleyelim görelim bakalım 🙂

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code