FED piyasalara nefes aldırdı; Borsa toparladı

FED-JANET-YELLENBir ileri bir geri güden BİST (Borsa İstanbul) son günlerdeki düşüşüne son vererek bugün toparladı.. Nedeni ise (bütün siyasi türbülansa rağmen) FED’den gelen haberlerdi.

Haber alındığına göre, ABD Merkez Bankası’nın son faiz toplantısına ilişkin tutanakları faiz artırımlarının beklendiği kadar hızlı olmayabileceğini ortaya koydu. İşte bu da piyasalara hayat suyu gibi geldi ve borsa yüzde 3.1 prim yaparken dolar da 2.26’ya indi.


Diğer bir ifadeyleABD Merkez Bankası’nın (Fed) ekonomiyi tehdit eden unsurlar nedeniyle para politikasını öngörülenden daha geç sıkılaştırmaya başlayacağı izlenimi veren açıklamaları borsada hızlı yükseliş getirdi ve doların da deli gibi yükselişine dur demiş oldu.

Dün açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) FOMC tutanakları Fed üyelerinin enflasyon ve güçlü dolar konusunda endişeleri olduğunu ve faiz artırımı konusunda acele etmeyeceklerini ortaya koymuştu.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 Endeksi, ilk seansta 75.160 puana kadar yükseldi. İkinci seansta alım ağırlıklı seyrini sürdüren BIST 100, en yüksek 75.353 puanı gördü ve günü 75.20 puan ile (yüzde3,10) 2.264 puan artıda tamamladı. Gün sonunda toplam işlem hacmi 3.959.528.875 TL oldu. BIST-100 endeksindeki hisselerin işlem hacmi böylece 20 Ağustos’tan bu yana en yüksek düzeye çıkmış oldu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code