“Gezi Direnişi’nin” yıldönümünde insanlar sokaklarda

by admin | Cumartesi, May 31, 2014 | 1234 views

KIRMIZILI-KADIN
Bundan 1 yıl önce zulme ve tek sese hatta despotluğa karşı, çevre duyarlığı kıvılcımıyla ateşlenen Gezi direnişi ve bu sürede hayatlarını kaybeden ve sakat kalan “gerçek kahraman” insanlarımızı bu halk (en azından evde oturmayan yüzde elli) unutmadı ve de asla unutmayacak.

Direnişin 1. yıldönümünde Türkiye genelinde halkın sokaklarda olacağı anlaşılıyor – baştaki yönetimin caydırmak amacıyla hayatı zorlaştırmak için aldığı ve alacağı bütün tedbirlere rağmen…

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere direnişin birinci yılında meydanlar yine dolacağı sanılıyor. Bu arada Taksim Dayanışması’nın, Gezi olaylarının 1. yıldönümü için bugün saat 19.00’da Taksim’de toplanma çağrısı yaptığı da öğrenildi. Dayanışma, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu başta olmak üzere tüm ilgililerin ve sorumluların, yurttaşların en temel demokratik haklarını kullanmalarına engel olmamasını istedi. Açıklamada şöyle denildi: “Taksim Dayanışması olarak; anayasanın 34’üncü maddesinde ifadesini bulan, evrensel ölçütler bağlamında da hakkımız olduğuna kuşku bulunmayan ifade özgürlüğümüzü kullanmak, daha bugün kaybettiğimiz Elif Çermik’in de ölümüne neden olan biber gazının yasaklanması başta olmak üzere tüm taleplerimizi dillendirmek, kazanımlarımıza sahip çıkmak, polis şiddeti ile sonsuzluğa uğurladığımız arkadaşlarımızı anmak ve ailelerine kulak vermek, Soma’da artık en gizlenemez hali ile ortaya çıkan iş cinayetlerine artık yeter demek ve açıklamamızı yapmak üzere Taksim’deyiz” denildi.

Ankara ve İzmir başta olmak üzere yurt genelinde Gezi Direnişi için halk sokağa çıkacak.


Ankara Dayanışması, Gezi Parkı protestolarının 1. yılında, bugün Kızılay Meydanı ve Güvenpark’ta toplanma kararı aldı. Ancak Ethem Sarısülük’ün polis kurşunu ile yaşamını yitirdiği Güvenpark, 1 yıldır polis ablukası altında. Türkiye Gençlik Birliği ise 1 yıl önce ilk toplanmanın başladığı Kuğulupark’a çağrı yaptı. Batıkent, Dikmen ve Tuzluçayır’da da toplanma çağrıları yapıldı. Emniyet’in Ankara’da yaklaşık 10 bin çevik kuvvet polisini görevlendirdiği belirtildi. 1 yıl önce tüm yurtta düzenlenen Gezi Parkı protestolarında önemli bir yer tutan Ankara, bugün de meydanlara çıkacak. 1. yıl protestolarının merkezi, 1 Haziran 2013’te polisin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün vurulduğu Güvenpark olacak. Ankara Dayanışması bileşenleri aldıkları karar gereği, bugün saat 19.00’da “isyanı büyütmek” için Ankaralıları Güvenpark’a çağırdı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB de aynı saatte aynı yerde olacak. Ancak Güvenpark, başta Soma faciasının protestolarında olmak üzere hemen hemen her protestoda hazır bulunulması amacıyla polis ablukası altında. Herhangi bir protestonun düzenlenmediği zamanlarda bile park içinde ve park gerisinde çok sayıda TOMA, Akrep ve çevik kuvvet polisi hazır bekletiliyor. Bunun yanında park içinde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6 katlı bina her zaman polislerin emrinde tutuluyor. Ankara Dayanışması içinde olmayan çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika ve siyasi parti de Güvenpark’ta toplanma çağrısı yaptı. Bazı gruplar Güvenpark’a yürüyüşün Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı’ndan başlayacağını duyurdu. Öte yandan TGB de bugün 1 yıl önce Güvenpark’a yürüyüşün başladığı Kuğulupark’ta toplanacak.

Gezi Direnişi’nin yıldönümü nedeniyle bugün yurttaşlar, İzmir’de yine alanlarda buluşacak. Kentte yürüyüşler, forumlar, müzik dinletileri gerçekleştirilecek. İzmir Halk Forumları, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde saat 15.00’te buluşacak. Saat 18.00’de de Basmane’den Gündoğdu Alanı’na yürüyecekler. Saat 19.00’dan itibaren Gündoğdu’da çeşitli sanat etkinlikleri yapılacak. CHP İzmir ve İlçe Kadın Kolları da üyelerine, kırmızı elbiseler giyme ve Alsancak’ta kitap okuma eylemi çağrısı yaptı. Konak Belediyesi’nin düzenlediği Gezi Direnişi anmaları kapsamında gazetemiz yazarı Can Dündar’ın “Gözdağı” adlı belgeselinin gösterimi, 3 Haziran Salı günü Gündoğdu Meydanı’nda saat 20.30’da gerçekleştirilecek. 5 Haziran’da da TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nun düzenlediği çevre forumu, aynı yer ve saatte yapılacak. 14 Haziran’daki LGBTİ onur yürüyüşünün ardından 18 Haziran’da da Gündoğdu Alanı’nda müzik dinletileri sunulacak.

Gezi Direnişi’nin yıldönümü nedeniyle bugün yurt genelinde eylemler yapılacak. Eylemciler, Eskişehir’de saat 18.00’de Ali İsmail Korkmaz Parkı’nda, Bursa’da saat 19.00’da Stadyum önünde, Antalya’da saat 17.30’da Halkbankası önünde, Mersin’de saat 18.00’de Özgür Çocuk Parkı önünde, Koceli’de saat 19.00’da Cumhuriyet Parkı’nda, Samsun’da saat 17.30’da Çiftlik Süleymaniye Geçidi’nde, Edirne’de saat 19.00’da Zübeyde Hanım Parkı’nda, Konya’da saat 19.00’da Kültür Park’ta, Giresun’da saat 18.00’de Merkez PTT önünde, Ordu’da saat 18.00’de 19 Eylül Ortaokulu önünde toplanacak. Eylemlerde, Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren gençler de anılacak.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code