Hükümetten seçim jestİ: Vergi ve prim borcuna azami 18 taksit

by admin | Cumartesi, Tem 12, 2014 | 801 views

TORBA-YASA
Hükümet, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde vatandaşa jestlerini ardı ardına yapmaya başladı. Bu kapsamda bir kıyak da şöyle oldu: “Plan ve Bütçe Komisyonu’nda” kabul edilen Torba Yasa Tasarısı’na göre, vergi ve prim borçlarını yapılandırmak isteyenler, taksit ödemelerinde 6, 9, 12 yada 18 eşit taksiti tercih edebilecek

Bilindiği üzere tasarı Mayıs ayı sonunda 61 madde olarak Meclis’e sunulmuş ve görüşmeler sırasında verilen önergelerle madde sayısı 150’yi aşarak Torba Yasa Tasarısı adını almıştı İşte bu tasarı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul eldildikten sonra Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin 15 Temmuz Salı günü başlaması ve bayrama kadar tasarının yasalaştırılması planlandı.

Buna göre tasarıda işlenmiş mücevher ithalatına vergiden tutun da, maden işçilerinin haklarında düzenlemeye kadar o kadar çok çeşitli konu var ki gerçekten de “torba” adını layıkıyla hak ediyor. Muhteremler ne buldularsa tutmuşlar atmışlar içine.


Tasarı bu arada vergi borçları, prim borçları gibi konuları da kapsıyor. Buna göre vergi cezaları silinmeyecek ama yapılandırılacak. Tasarıyla vergi ve prim borçları yeniden yapılandırılıyor. Tasarıda vergi aslına bağlı vergi cezalarının silinmesi öngörülüyordu ancak kabul edilen önergeyle, vergi aslına bağlı vergi cezalarının aff ından vazgeçildi. Böylece vergi cezalarının silinmesi söz konusu olmayacak, vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek. Tasarıya göre, 30 Nisan 2014 tarihinden öncesi, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı gecikme faizleri, gecikme zamları aff edilerek, anapara ve cezaları yeniden yapılandırılacak. SGK prim borçları da yeniden yapılandırılacak. 2014 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi için TEFE-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasını isteyenler kanunun yayımlanmasının ardından ilk üç ay içinde başvuruda bulunacak ve söz konusu ödemeyi en fazla 18 eşit taksitte tamamlayacak.

Borcun tamamının ilk taksitte ödenmesi halinde herhangi bir faiz uygulanmayacak. Borcun taksitle ödenmek istenmesi halinde borçlular, taksit ödemelerinde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksiti tercih edebilecek. Taksitlendirilmiş borçlarıyla ilgili ödeme yükümlülüklerini bir yıl içinde iki defadan fazla yerine getirmemeleri halinde kanundan yararlanma haklarını kaybedecekler.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code