İhsanoğlu Erdoğan’a İstiklal Marşı ile ilgili yanıt verdi

by admin | Cuma, Ağu 1, 2014 | 830 views

ekmel-bey
Erdoğan, her zamanki taktiğini kullanmaya çalışıyor yine: “Rakibine Çamur at, ağzını boz, hakaret et, açığını kollayarak seçmen karşısında küçük düşürmeye çalış” vesaire… Ama nafile bu taktik çalışmıyor artık. Zira karşısındaki adam onun inmek istediği platforma inmiyor. Seviyesini muhafaza ederek gayet kısa ve bilgilendirici cevaplar veriyor, itham ve çamur atmalarla ilgili olarak.

Nitekim Erdoğan’ın “İhsanoğlu daha İstiklal Marşını bile bilmiyor ezbere” diye hakir görücü ve küçük düşürmeye çalışan bir açıklama yapmıştı, malum. Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhanoğlu’ da Adana ziyareti kapsamında Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bununla ilgili açıklama yaparak şunları belirtti:

“Ben hayretler içinde kalıyorum. Bu benim söylediğim söz arefe günüydü. Şehitliğe gittim hem şehitlerimizin ruhuna hem de baba dostu mehmet Akif Ersoy’un kabrinde fatiha okudum. Orada şehitlerin aileleri gelmişti onalar da benim etrafımda toplandılar ve devletin kendilerinin kapısını hiç çalmadığını söylediler. Başkalarının peşindeler bizim evladımızı şehit edenlerin peşindeler diye şikayette bulundular.


Ben orada “kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda, şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” beytini okudum ve orada bir arkadaşın sorusu üzerine şüheda fışkıracak, şüheda şehidin çoğuludur… Bu sözün de Çanakkale şehitleriyle ilgili, çünkü Çanakkale tarihimizde en yoğun şehit verdiğimiz yerdir. Çanakkale ile ilgili olduğunu söyledim. Ben öyle yorumluyorum.

Şimdi beni edebiyattan imtihan edenler şunu düşünmeli. Ben bu edebiyatı çok iyi biliyorum. Bana su parası ekmek parası başörtüsünden imtihan ettiler. Buradan da imtihan etmek isteyenlere şunu söylüyorum: İstiklal marşı, Çanakkale savaşı, Yahya Kemal Beyatlı ve Fuzuli’nin su kasidesi bunlardan birini seçsinler. Ama en önemlisi insanların edepten sınıftan geçmesidir.

Bu arada şühedanın edebiyatıyla değil şehitlerin aileleriyle meşgul olsunlar. Ben yine de sayın başbakanım diyorum çünkü benim devlet terbiyem bunu gerektiriyor.
Ben İstiklal Marşını, Mehmet Akif Ersoy’u anamın sütüyle emdim. Biz Akif’in emanetine hiçbir zaman ihanet etmedik. O satırların altına imzamı atarım. Çünkü Türk oğlu Türküm. Evet gurbette doğdum ama bu toprakların insanıyım. Gurbette doğan bu toprakların değerini daha iyi bilir. Benim hiçbir zaman başka pasaportum olmadı.”

Diğer birçok başka konuya da değinen İhsanoğlu televizyonalara birlikte çıkma çağrısı da yaptı. İhsanoğlu şöyle dedi: “Ben bunu daha ilk gün söyledim. Bunu burada tekrarlamaktan mutluluk duyuyorum.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code