Işid’e altın vuruş için Suriye ve Rusya son adıma mı hazırlanıyor?

by admin | Pazartesi, Nis 11, 2016 | 1223 views

ISID-MUSUL
Son yıllarda uyguladığı vahşetle bütün dünyanın gündemine oturan ve Ortadoğu’da Türkiye dahil herkesin başına büyük bela teşkil eden IŞİD isimli vahşi terör örgütüne son darbeyi Rusya ve Suriye birlikte vurmaya hazırlanıyorlar diye haberler geliyor son günlerde.

Haberler şöyle; Suriye, Halep ve çevresini almak için Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri ile birlikte operasyon düzenleyecek. Askeri harekat Rus askeri yetkililer tarafından da teyit edildi.


Reuters’ın haberine göre, Suriye Başbakanı Vail Nadir Halki Halep’e dönük harekat planlanın teyit ederken, rejim karşıtları harekatın mevcut ateşkesi ortadan kaldıracağını ifade etti. Diğer yandan Halep çevresinde çatışmalar sürüyor. Halep’in güneyinde bu ay başlayan çatışmalarda, rejim karşıtları bir miktar üstünlük elde etse de, Esad kuvvetlerinin Rusya ile başlatacağı harekatın çok şeyi değiştireceği kesin.

Suriye Başbakanı Vail Nadir Halki, Rus TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, harekat hazırlığının Halep’i ‘özgürleştirmeye’ dönük olduğunu ve bölgenin ateşkese katılmayan silahlı güçlerden ‘temizleneceğini’ ifade etti. Halep hali hazırda Suriye’nin en büyük ve önemli şehirlerinden biri ve şu anda Esad ile rejim karşıtları arasında bölünmüş durumda. Halki, Rusya’nın yardımıyla 500’den fazla yerleşimi kurtardıklarını ve bunun 40 bin kilometrekareye denk geldiğini ifade ederek, bunun güç dengesini Suriye ordusu lehine değiştirdiğini aktardı.

Halep’e yönelik askeri harekâtın yaklaştığını Rus askeri yetkililer de teyit etti. Putin 14 Mart’ta Suriye’deki kuvvetlerinin bir kısmını geri çekmişti. Ancak Lazkiye’de halen Rus kuvvetleri var. Rus parlamenterler grubundan, Dmitry Sablin de harekatı teyit etti ve ‘Rus hava kuvvetlerinin Suriye ordusuna ilerlemesi için yardım edeceğini’ söyledi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code