İstanbul’da 1 Mayıs işkencesi başladı

1 MAYIS TAKSİM
İleri demokrasi ülkesi Türkiye(miz) ve bu ülkede herkesin kaderini 2 dudağının arasında tutan TEK ADAM lı bir yönetim.. Yok yok, çelişki gibi gelmesin sizlere.. Bu demokrasi işlerinden çok iyi anlayan “BİLİRKİŞİLER” öyle diyor; Bayağı “İLERİ DEMOKRASİ” olmuş ülkemiz biz uyurken…

Mizah bir yana ama, İstanbul’da durum pek de böyle demiyor bugün itibarıyla..

Baştaki iktidar sahibi bir kere sözü ağzından çıkardı; “1 Mayıs’ta Taksim’de toplu kutlamaya izin vermeyeceğiz. Biz nerede diyorsak oraya gidin. Orda oynayın”..

Peki sebep ne? Sebep, Taksim halkın “sağlığına” müsait değilmiş bu tip işler için..

İyi ama bir iki yıl önce siz değil miydiniz “işte burayı da biz 1 Mayıs’a açtık.. Gördüğünüz gibi çok demokratız biz” diye “BAS BAS” bağıran, bu işin reklamını yapan? Üstelik de o zaman Taksim araç trafiği dahil her türlü trafiğe açıktı..

Şimdi ise Taksim yalnızca yayalara açık, zaten bu gaye ile bir sürü inşaat yapıldı.. Ama işe bak ki şimdi halkın huzurunu ve sağlığını tehdit eder oldu burada yapılacak 1 Mayıs mitingi.

Kimse kusura bakmasın ama buna ancak hani evdeki yüzde elli (35) inanır, olsa olsa..

Neyse, durum maalesef böyle iken bugün yine bir 1Mayıs rezaleti yaşanıyor İstanbul’da..

1 Mayıs’ı Taksim’de güvenli ve barışçı bir şekilde kutlamak isteyen milyonlarca emekçi ve solcu ve hürriyet isteyen vatandaş ve onları “DEVLET” zoruyla ve tankla, tüfekle (mecazi) durduran bir yönetim.. Nasıl “ileri” demokrasi ama?


Efendim, ne olurmuş bu iş için hazırlanan Yenikapı’da kutlansaymış? Yahu, İstanbul senin malın filan mı da illaki sen karar vereceksin yüzbinlerce kişinin onlar için en önemli bu günÜ nerede kutlayacaklarına? İnsanlar ileri sürülen “komik” mazaretleri yer mi, bu kadar salak mı?

İnsanlar bilmiyorlar mı,  bu inatlaşmanın yanlızca “OTORİTENİ” kabul ettirmek için, insanların senin hakkında Taksim’de bağırmasını önlemek için yapıldığını? Bırak Türkiye’yi artık bütün dünya (neredeyse) görmüyor mu bu durumu sanıyorsun (haksızlık etmeyelim evdeki yüzde elliden bahsetmiyoruz)?

Velhasıl, işte bu resim içerisinde aşırı  otoriter (bazıları artık faşist diye niteliyor) uygulama başladı İstanbul’da, yine.. İstanbul Valiliği’nin yaptığı açıklamayla Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamasına yasaklanmasının ardından, günler öncesinden Taksim ve çevresine getirilen demir polis bariyerleri, saat 00.30’dan itibaren belirlenen noktalara kurulmaya başlandı. Görevliler önce Taksim Cumhuriyet Anıtı ve çevresini kapattı. İlerleyen saatlerde de kademeli olarak Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan yollara bariyerler kuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği ulaşım tedbirleri kapsamında, Unkapanı Köprüsü gece saatlerinde Taksim istikametinde araç trafiğine kapatıldı. Sabah saatlerinde işlerine gitmek üzere yola çıkan vatandaşlar ise, Unkapanı Köprüsü’nü yürüyerek geçmek zorunda kaldı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için gruplar Beşiktaş’ta toplanmaya başladı.  Barbaros Bulvarı girişinde bulunan CHP otobüsü polis tarafından çektirildi.. Otobüsün çekilmesini engel olmak isteyenler ise gözaltına alındı.

İstanbul adeta abluka altına alındı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Taksim’de kutlamak isteyen sendika ve sivil toplum örgütlerine karşı polis, sanki “savaş” hazırlığı içine girdi. Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan caddeler demir bariyerlerle kademeli olarak kapatıldı. Polis pek çok noktada bariyerlerle yolları keserken, Beşiktaş’ta toplanan gruba müdahale edildi. Çevik Kuvvet, Beşiktaş Çarşısı’nın içine doğru gaz bombası attı.

Tabii bundan sonra da olayların artması beklenebilir (maalesef)… İnşallah canlara mal olmaz…

Allah korusun

01.04.2014
KAYNAK: Medya / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code