Turizm yüzde 3.4 artışla yükselen değer olmaya devam ediyor

TURISTLER
Turizm için bacasız fabrika derler ya gerçekten de ne kadar isabetli bir benzetmedir doğrusu… Ekonominin pek iyi sinyaller vermediği zamanlarda bile turizm kurtarıcı rolü üstlenmiştir birçok ülkede.. Örneğin, İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi…


Bizde de durum aynı değilse de turizm şu an için en umut veren sektör pozisyonunda yine.. Bunu rakamlar da teyid ediyor zaten.. Nitekim ilk çeyrekte elde dedilen turizm geliri yüzleri güldürdü.

Evet, bildirildiğine göre turizmden elde edilen gelir ocak şubat ve mart ayını kapsayan yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.4 artışla 4 milyar 807 milyon dolar oldu. Bu gelirin yüzde 76,2’sinin yabancı ziyaretçilerden, yüzde 23,8’inin ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildiği de verilen bilgiler arasında.

Diğer taraftan önemli bir rakam olarak da ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 949 dolar olarak tespit edildi. Buna göre yabancıların ortalama harcaması 877 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 1.230 dolar oldu.

Ziyaretçi sayısı açısından bakıldığında ise bu rakam geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,1 arttı

29.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code