İstanbul’da su sıkıntısı olacak mı?

by admin | Çarşamba, Ağu 13, 2014 | 953 views

ISTANBUL-SU-SAKARYA
Evet en önemli sorulardan biri bu İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için. Tabii, dolayısıyla hükümet için de  hayati bir önem arz ediyor. “İstanbul’da su sıkıntısı olacak mı?” sorusu… Hükümet yekililerine bakarsanız problem yok. Daha doğrusu olsa bile alternatif çözümler hazır. Yani, vatandaş susuz kalmayacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu bu konuda bir açıklama yaparak rahatlatıcı mesajlar verdi. Eroğlu, AKOM’da düzenlediği basın toplantısında bu yıl İstanbul’da su sıkıntısı olmayacağını belirterek, “B planı devreye girdi. Gerekirse C planını devreye sokarız” dedi Bakan, kuraklıkla ilgili hazırladıkları ”B” planının devreye girdiğini, gerekli durumda ”C” planlarının da olduğunu belirterek, “Şu anda ‘B’ planı ile ilgili bir sıkıntı olmayacak. Mevcut su, gelen yağışlar, buharlaşma, su kullanımı gibi konuları dikkate alarak kendimize göre hesap yapıyoruz” dedi.


AKOM’da yapılan toplantıda toplantıda Eroğlu “Türkiye’nin 81 ilindeki içme ve kullanma suyu durumu” ile ilgili olarak basın mensuplarını bilgilendirdi. Bakan’ın ifadesinden anlaşıldı ki yönetim şu and zaten B planını uygulamakta ve bir sorun görülmüyor ve Türkiye’nin uzak ara en büyük ili için bu yıl bir darlık yaşanmayacak.

Bakan sorulara cevap veerirken daha önce bazı uzmanlaar tarafından yapılan “İstanbul’da su seviyesinin risk durumuna geldiği” yönündeki açıklamalarla ilgili olarak da şu cevabı verdi: “Barajlardan su seviyesinin azalması normal. Barajlarda su seviyesi aralık, ocak ayından itibaren yükselmeye başlar, mayısta maksimum seviyeye ulaşır ve bu ayın sonundan itibaren de azalmaya başlar. Temmuz, ağustos, ekime kadar da azalma büyük ölçüde  devam eder. Bu gayet tabi bir şey. Barajı onun için yapıyoruz. Bütün mühendisler bilirler,  barajlardaki su seviyesi belli noktadan başlar, sonra azalmaya başlar. Yaz ayları da azalmaya başadığı noktalar. Bu gayet normal. Ama bu bilim adamları kimdir, nedir? Ben yıllardır bu meslekteyim, kitabını yazdım, bilerek konuşuyoruz. Bilim adamı bizden bilgi alırsa daha isabetli olur diye düşünüyorum. Riskten neyi kastediyor?”

Diğer taraftan muhtelif şikayetlerin konusu olan “İstanbul’un suyundaki renk ve koku sorunu” ilgili olarak da bakan bunların giderildiğini belirtti.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code