Külçe altın Temmuz ayının getiri şampiyonu

by admin | Perşembe, Ağu 7, 2014 | 1440 views

KULCE-ALTIN
TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre Temmuz ayında külçe altın en çok reel getiri sağlayan araç oldu.

Finansal yatırım araçlarının temmuz ayına ilişkin reel getiri oranları TÜİK tarafından açıklandığında görüldü ki, Temmuz ayının getiri şampiyonu ne borsa, ne dolar ve ne de Türk Lirası.   Zira, açıklandığına göre geçen ay en yüksek reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,97, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,25 ile külçe altında gerçekleşti. Verilere göre söz konusu dönemde euro yüzde 0,74, dolar yüzde 0,57 ve mevduat faizi yüzde 0,32 yatırımcısına kaybettirdi.


BIST 100 Endeksi üç aylık değerlendirmeye bakıldığında, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,56, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,58 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olarak görülüyor. Diğer taraftan euro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,25, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,12 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak tespit edilmiş oldu.

Bunun yanında altı atlık bir dönem için değerlendirme yapıldığında ise BIST 100 Endeksinin, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,07, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 17,19 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladığı görülmektedir. Diğer taraftan aynı dönem için euronu karlı olmadığı tespit edilebiliyor. Zira euro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,26, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,72 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak izleniyor..

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code