Meteorolojiden İstanbul’da şiddetli yağış uyarısı

by admin | Perşembe, Ağu 7, 2014 | 1186 views

ISTANBUL-SEL-2
Son zamanlarda sel baskınlarından oldukça fazla sıkıntı yaşayan İstanbul için yine yağış uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Marmara Bölgesi için yaptığı kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı üzerine Afet Koordinasyon Merkezi’nde gece yarısı kriz toplantısı gerçekleştirildi. Yağışların İstanbul’da da etkili olmasının beklendiği bildirildi.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden Marmara bölgesi için kuvvetli yağış, fırtına ve hortum uyarısı yapıldı. Yapılan kuvvetli yağış ve fırtına uyarısının ardından Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) alarma geçti. Öte yandan; Çanakkale ve Balıkesir’de beklenen gök gürültülü sağanak yağışların kısa süreli ve kuvvetli olacağını açıkladı.

Yağış anında kısa süreli fırtınanın da gözlenebileceği belirtilen açıklamada, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Balıkesir ve İzmir radarlarından alınan son görüntüler ve yapılan son değerlendirmelere göre; Çanakkale’nin Gökçeada, Bozcaada, Ayvacık, Ezine, Bayramiç, Çan, Biga, Lapseki ve Yenice ilçeleri ile Balıkesir’in Merkezi, Manyas, Bandırma, Erdek, Susurluk, Kepsut, Gönen, Dursunbey ve Bigadiç ilçeleri çevrelerinde ve yüksek kırsal alanlarında beklenen gök gürültülü sağanak yağışların kısa süreli yerel olarak kuvvetli olacağından ve yağış anında kısa süreli fırtına da gözlenebileceğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (lokal dolu, sel, su baskını, yıldırım, hortum riski vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code