Ohal durumunun 3 ay daha uzatıldığı açıklaması üzerine tartışmalar arttı

bakanlar-kurulu-ohal
Bilindiği üzere 15 Temmuz darbe girişimini takiben hükümetçe görülen lüzum üzerine özellikle teröre karşı daha etkin bir mücadele verebilmek amacıyla – yönetimin ifadesine göre – OHAL kararı alınmıştı. O zamandan bu zamana kadar en yetkili ağızdan gelen ifadeye göre normak zamanda yapamayacağı bir çok şeyi atamayacağı birçok adımı da atmış oldu hükümet. Ama bu da yetmedi ve şimdi OHAL durumunu 3 ay uzatmaları söz konusu oldu ve nitekim de bunu hayata geçirdiler-  Tabii ki bir süredir zaten yönetime ve icraatine yönelmiş olan tenkitlerin artarak devam ettiği bir dönemde… Bakanlar Kurulu kararıyla OHAL süresinin 3 ay daha uzatıldığı haberini Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı hakkında açıklama yaparken verdi. Kurtulmuş “Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararlardan bir diğeri de, 90 günlük OHAL’in uzatılması ve 19 Ekim günü gece yarısı 01’den itibaren OHAL’in yenilenmesi kararıdır” dedi.


BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, olağanüstü hal uygulamasının 3 ay süreyle uzatıldığını açıklayarak, “Bakanlar Kurulu’muz tavsiye kararına uyarak, olağanüstü hali bir kez daha 3 ay süreyle uzatma kararı almıştır. Türkiye, terör örgütlerinin tamamıyla başta FETÖ olmak üzere kararlı şekilde mücadelesini sürdürecektir. Devletin bu terör örgütlerinden arındırılması için ne gerekiyorsa bu adımlar atılacak ve olağanüstü halin vermiş olduğu hukuki imkanlarla bu süreç inşallah en kısa zamanda başarıyla tamamlanacaktır” dedi.

“Ülkeye hayırlı olsun” diyelim, iktidarın bu yetkiyi muhtelif şekillerde iktidar partisi menfaati yontarak suistimal etmeyeceği umuduyla.

Like it? Share it!