Okmeydanı’nda polis kurşunuyla vurulan gencin durumu ciddi

by admin | Perşembe, May 22, 2014 | 890 views

Maalesef yine istenmeyen olaylar oldu ve yine polis çok ciddi yaralanmaya neden oldu.

Olay OKMEYDANI’nda bir grup ile polis arasında çıkan çatışma esnasında meydana geldi. Gruptan bazı kişiler polislere molotof kokteyli atınca, polis de gruptakilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Bu arada çatışma sırasında polisin havaya ateş ettiği belirtildi. Ancak, olaylar sırasında yakındaki cemevindeki cenaze törenine kalına 30 yaşındaki Uğur Kurt, boynuna isabet eden kurşunla ağır yaralandı.

Diğer taraftan, yakınları Uğur Kurt’un polisin açtığı ateş yüzünden yaralandığını iddia etti.

Şarkkahvesi civarında toplanan 10-15 kişilik gruba polis müdahale etti. “Soma” ve “Berkin Elvan” için slogan grup, müdahale sırasında ara sokaklara kaçtı. Polis göstericilerin peşinden gitti. Bu sırada göstericilerin attığı bir molotofkokteyli, zırhlı polis aracına isabet etti. Zırhlı araç alev aldı. Bu sırada polisin havaya ateş açtığı görüldü.

O anlarda silah sesleri kamera kayıtlarına yansıdı. Silah seslerinin yükseldiği yolun hemen aşağısında bulunan Okmeydanı Cemevi’nde bir anda hareketlilik yaşandı. Cemevinde düzenlenen cenaze törenine katılan kalabalıktan “Bir kişi vuruldu” sesleri yükseldi. Bu sırada başından yaralanan bir kişinin, cemevi avlusunda kanlar içinde yattığı görüldü. Boynundan vurulan 30 yaşındaki Uğur Kurt yerde yatarken yakınları polise tepki gösterdi. Ağır yaralanan Uğur Kurt’un Beyoğlu Belediyesi’ne hizmet veren bir taşeron firmada çalıştığı öğrenildi. Uğur Kurt’un dayısı olduğunu söyleyen bir kişi, olaylar sırasında cemevinde cenaze töreni olduğunu, bu sırada göstericilerle polis arasında olayların yaşandığını, yeğenine isabet eden kurşunun da polislerin silahından çıktığını ileri sürdü.


Okmeydanı ve çevresindeki olaylar daha sonra da devam etti. Polis ekipleri bir ara Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nin önüne kadar çekildi. Ancak eylemciler buraya gelince, polis gaz bombası ve TOMA’dan sıkılan tazyikli suyla gruplara müdahale etti. Müdahale sonrası eylemciler ara sokaklara kaçtı. Polisin kovaladığı grup ara sokaklara girerek izlerini kaybettirmeye çalıştı.

Uğur Kurt’un vurulmasını protesto eden grup, cemevi önünden Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yürümek istedi. Ancak polis gruba müdahale etti. Gaz bombası ve TOMA’dan sıkılan suyla müdahale edilen eylemcilerden biri otoparka kaçtı. Bunu gören polisler eylemcinin peşinden koştu. Otoparka giren eylemci polise yakalamak üzereyken son anda duvardan atlayarak kaçtı.

Öte yandan bazı göstericiler habercilere müdahale etti ve görüntülerini aldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ise , Okmeydanı’nda 1 kişinin yaralandığı olaylarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Okmeydanı’nda emniyet güçlerimiz yaptıkları görev esnasında orada bulunan grupla aralarında bir çatışma oluştu. Bu çatışmada aldığım bilgiler molotofkokteyli saldırılar olduğu, özellikle orada görev yapmakta olan bir grup polis memuruna ve şortland araca molotofkokteyli saldırılar olduğu yönünde. Bu saldırılar sonrasında da bir çatışma var. Çatışma sonrasında da silahla yaralanan bir genç var. 30 yaşında. Öncelikle yaralı gencin şifa bulmasını temenni ediyorum. Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’nde müdahaleler yapıldı. Şu anda ağır yaralı olduğunu biliyoruz ama hastanemiz bütün imkanlarını kullanarak gerekli müdahaleleri yapıyorlar. İnşallah kurtulacaktır. Bütün dileğimiz temennimiz budur. Olayın nasıl geliştiği nasıl olduğu nasıl bir yaralanma hadisesi vuku bulduğu elbette ki yapacağımız soruşturmalar neticesinde belli olacak.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code