Rusya’ da ABD-Kuzey Kore krizi ile ilgili endişelerini açıkladı

Lavrov ABD yi saldırı konusunda uyardı

ABD ve Kuzey Kore arasındaki siyasi gerilim gittikçe yükselirken Rusya’dan da korkutucu bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Kuzey Kore arasında sıcak çatışma ihtimalinin son derece yükseldiğine işaret ederek “Bu son derece vahim sonuçlara yol açacaktır. Rusya olarak bunun olmaması için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.


Rus Dışişleri bakanı, Rusya’nın Vladimir şehrinde katıldığı bir etkinlikte ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerginliğe ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve şunları ifade etti: “ABD’nin Kuzey Kore’yi ve Kuzey Kore’nin de Guam adasını vurmaya yönelik söylemleri devam ediyor. İki ülke arasında sıcak çatışma ihtimali son derece yükseldi.”

Bakan, iki ülke arasında bir çatışma yaşanması halinde birçok insanın hayatını kaybedeceğinedikkat çekerek böyle bir durumda son derece vahim sonuçlar meydana gelecektir dedi ve Rusya’nın böyle bir durumun gerçekleşmemesi için elinden geleni yaptığını ekledi.

Ayrıca Lavrov, Kuzey Kore’nin nükleer silah bulundurması hususunun Rusya için kabul edilecek bir husus olmadığını da belirterek “Kuzey Kore krizinin çözümü için Rusya ve Çin’in ortak olarak sunduğu bazı tekliflerin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Like it? Share it!