Rusya ve Türkiye arasındaki gerginlik piyasaları fena şekilde etkiledi

by admin | Pazar, Kas 29, 2015 | 1544 views

ekonomiÇok kısa süre önce Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesiyle başlayıp bir anda zirve yapan gerginlik ülkemiz finans piyasasını da fena halde vurdu.

Ayrıca, uzmanların belirttiğine göre önümüzdeki hafta enflasyon, ABD tarım dışı istihdam, Moody’s Türkiye değerlendirmeleri de piyasaları etkileyecek önemli konu başlıkları olarak görünüyor.

Piyasalar FED kaynaklı gelişmeler ve yeni hükümet konularına odaklanmışken, Rus uçağının düşürülmesiyle bir anda gündem değiştirdi.

Diğer taraftan Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı ekonomik kısıtlamalar da gerilimin devamına ve dolayısıyla piyasaların daha da tedirgin olmasına neden oldu.


Uzmanlar bu konuda şunları söylüyor:

“Önümüzdeki haftaki enflasyon, ABD tarım dışı istihdam, 4 Aralık’ta Moody’s Türkiye değerlendirmeleri ile 16 Aralık FED toplantısı gündemde şimdilik geriye düşse de önemini koruyor. Rusya ile ilişkiler konusunda belli bir fiyatlama yapıldı, yeni bir gelişme olmazsa daha sakin bir piyasa görülebilir. Ancak gerilimi artıracak adımlar olumsuz fiyatlamanın devamını getirecektir. 30 Kasım’da Paris’te başlayacak İklim Zirvesinde Erdoğan-Putin arasında temas ya da yumuşama belirtisi olup olmayacağı önemli olacak. Piyasaları dalgalı bir hafta bekliyor.

Diğer taraftan borsa da sert düşüşle birlikte 74.800 seviyesindeki önemli destek noktasını test etti. Bu seviyelerde görülen tepki alımlarının devamı için 77.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. 80.000 sonraki hedef olacak. 74.600 seviyesinin altında ise 72.500-71.000 sonraki tutunma noktaları. Dip oluştu demek için henüz erken. Destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.

Dolar/TL kurunda bir süredir devam eden kâr satışları ve teknik düzeltme son tepki yükselişiyle tamamlandı. 2.93-2.96 ve 3.00 yukarı yönlü hareketlenmelerde gündeme gelebilecek seviyeler. 3.00 daha önemli. Geri çekilmelerde ise 2.90 ve 2.85 alımla karşılaşabileceği destek noktaları. 2.90 seviyesinin üzerinde tepki yükselişi gücünü koruyacaktır.”

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code