Soma’da maden ocağı faciası: Çok sayıda ölü

by admin | Çarşamba, May 14, 2014 | 1095 views

SOMA-FACIASI
Maden ocağı facialarına bir yenisi daha eklendi maalesef.  “Kadercilik” ülkesi Türkiye’de kader (?) yine oyun oynadı.

Herşeyi kadere bağlayıp kendi işlerini (emniyetlerini) kalabalık koruma ordularıyla sağlama alanların kulakları çınlasın… Neden, Amerika’da filan bizle kıyaslanmayacak kadar düşük oramda oluyor bu tip kazalar ve can kayıpları, acaba? Oralarda kader çok yardımcı olduğundan mı, yoksa vicdanlı ve sorumlu insanlar gerekli teknolojileri kullanıp gerekli önlemleri alıyorlar diye mi?

Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir kömür ocağında trafo patlamasının ardından yangın çıktı. Çok sayıda işçinin hayatını kaybettiği anlaşılıyor.


Manisa İtfaiye Daire Başkanı Ali Gül, galerilerin dörtte üçüne girdiklerini, içeride şu anda yangının tamamen söndüğünü, dumanın da büyük ölçüde tahliye edildiğini bildirdi. Kendisinin de gaz maskesiyle galerilerde dolaştığını anlatan Gül, ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini, arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Soma’da maden ocağındaki yangın sonrası madenin içinde mahsur kalan işçilerden bazıları sağ olarak çıkarılmaya başlandı. Eynez mevkisindeki bir maden ocağında trafoda çıkan yangın sonrası yerin 2 kilometre altında mahsur kalan işçileri kurtarmak için uzman ekiplerin çalışması devam ederken, mahsur kalanlardan bazıları arama kurtarma ekiplerince çıkartılmaya başlandı.

İçeride yüzlerce işçini kaldığı (700-800 rakamları telaffuz ediliyor) bildirildi.

En son gece yarısı itibarıyla yapılan açıklamalara göre ise hayatını kaybedenlerin sayısının 150 yi aştığı anlaşılıyor.

Yazıklar olsun böyle vicdansız ve sorumsuz yönetimlere. Bu ağır bir insanlık suçudur bizce. Kimse yine cahil kitleleri kandırmak için bu faciayı kadercilikle örtmeye kalkmasın. Yazık bu ülkeye ve yazıklar olsun bu cahil kitleye.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code