Şu işe bakın; İran IŞİD’e karşı ABD’nin yanında saf tutabilir

by admin | Cumartesi, Haz 14, 2014 | 1161 views

HASSAN-ROUHANI
IŞİD Irak’ta (keza Suriye’de) ortalığı toz duman ede dursun, ilginç bir gelişme hepimizi hayret içinde bıraktı..  İran konuyla ilgili öyle bir mesaj yayınladı ki, can düşmanı ABD bile şaşırdı.

Evet, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı açıklama ile terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı ABD ile birlikte mücadele edebileceklerinin sinyalini verdi. AFP’nin haberine göre, Ruhani düzenlediği basın toplantısında, Tahran’la Washington’ın bölgedeki teröristlere karşı işbirliği yapıp yapmayacağına ilişkin bir soruya, “ABD’nin Irak’ta ya da başka bir yerde teröristlere karşı harekete geçtiğini görürsek, bu konuda düşünebiliriz” diye yanıt verdi.


Ruhani, “Irak halkı ve hükümetinin resmen yardım talep etmesi durumunda uluslararası normlar çerçevesinde yardımda bulunmaya hazırız” diye konuştu.

İşte onun için derler ya; Olmaz olmaz deme, OLMAZ OLMAZ…

Diğer taraftan, İran Dışişleri Bakanlığı dün, Tahran yönetiminin IŞİD’e karşı savaşmak için Irak’a asker gönderdiğine dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurmuştu. DHA’ya göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak ordusunun güçlü bir şekilde teröristlerle savaşabildiğini belirterek, İran askerlerinin Irak’a girdiği iddialarının gerçek olmadığını ifade etti. Kısa süre sonra ise CNN International, Tahran’ı yalanlayan bir haber geçti. Bağdat’taki üst düzey bir güvenlik yetkilisi, İran’ın geçtiğimiz günlerde üç Devrim Muhafızı birliğini Irak’a konuşlandırdığını söyledi.

Bu arada Anadolu Ajansı, başta Musul ve Tıkrit olmak üzere Irak’ta birçok yerleşim bölgesini ele geçiren IŞİD’in, şiddetli çatışmaların ardından, Felluce’nin Saklaviye nahiyesini de kontrol altına aldığını bildirdi.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code