Tespitlere göre vatandaşın elindeki dolar yine arttı

Bundan bir süre önce dolardaki hızlı yükseliş sürerken Erdoğan vatandaştan (ve tabii kurumlardan) ellerindeki dolarları bozdurmalarını istemişti. O sıralar böyle bir hareket gözlemlendi. Bu arada diğer bazı faktörler (kaynağı tam anlaşılmayan döviz girişi vs) nedeniyle dolar biraz dengelenir gibi oldu. Fakat şimdi yine görülüyor ki vatandaşın dolara olan ilgisi pek de azalmamış. Aşağıdaki haber bunu belirtiyor.

Erdoğan’ın 2 Aralık’ta yurttaşlara yaptığı dolar bozdurma çağrısına katılım kısa sürdü. Merkez Bankası verilerine göre bireylerin elinde bulunan döviz miktarı, şu anda 2 Aralık tarihinde olandan 1 milyar 840 milyon dolar daha fazla. ABD’de faiz artışının yaklaşması ve Merkez Bankası’nın (TCMB) buna vereceği tepkinin yetersiz kalacağı endişesiyle dolar kuru geçen hafta yeniden 3.77 seviyelerine çıkarken, yerli yatırımcının son dönemdeki ‘dövizinizi bozdurun’ çağrılarına ne kadar uyduğu merak konusu oldu. Merkez Bankası verileri yurttaşın bu çağrılara pek kulak asmadığını, hatta dolar düşerken de yükselirken de daha fazla yükselecek beklentisiyle döviz alımlarını artırdığını gösteriyor.


Verilere göre ocak ayından bu yana yurtiçi yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 5 milyar 920 milyon dolar arttı. Döviz mevduatlarında sekiz haftalık yükselişin ardından ilk döviz satışı ise 3 Mart haftasında yapıldı. Döviz mevduatları 3 Mart ile biten haftada 1.54 milyar azalışla 147.66 milyar dolara geriledi. Buna rağmen yerli yatırımcının elindeki döviz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk döviz bozdur çağrısını yaptığı 2 Aralık 2016 rakamlarının üzerinde kalmayı sürdürdü. 2 Aralık’ta yurtiçi yerleşiklerin elindeki döviz mevduatı 144.80 milyar dolardı. Son verilere göre döviz mevduatları bu rakamın 2.86 milyar dolar üzerinde bulunuyor.

Erdoğan’ın çağrısına şirketler bir hafta yurttaş ise iki hafta uydu. Bireyler 2-16 Aralık’ta 369 milyon dolar bozdururken, bu tarihten 20 Ocak’a kadar kurdaki iniş çıkışa göre döviz alım satımını sürdürdü. Yurttaş kurun yaklaşık 30 kuruş arttığı 30 Aralık – 20 Ocak arasında 2.8 milyar dolar bozdurdu. Bireyler döviz alımına 20 Ocak’tan 24 Şubat’a dek kesintisiz sürdü. Bu dönemde döviz mevduatları 4.3 milyar dolar artışla 90 milyar 992 milyon dolara çıktı. Dolar kuru ise aynı dönemde 23 kuruş değer yitirdi. Kur yükseldiğinde dövizini bozduran yurttaş, düştüğünde bu dövizi geri aldı. 3 Mart haftasında ise bireylerin döviz mevduatı 67 milyon dolar düşüşle 90 milyar 925 milyon dolara indi. Bu rakam 2 Aralık’ta olandan 1 milyar 840 milyon dolar fazla.

KAYNAK: CUMHURİYET

Like it? Share it!