Türkiye İnternette neleri arıyor?

Google'da neler arıyoruz?

Google’da neler arıyoruz?

Türkiye İnternette neleri arıyor?

Özellikle son 10 yıldır artık bütün dünyayı tam anlamıyla avucuna almış bulunan internet ülkemizde de hiç şüphesiz çok yoğun şekilde kullanılıyor. Öyle ki herkesin arka cebinde bir akıllı telefon, neredeyse gideceği tuvaleti (çok kibar vatandaşlarımız artık lavabo kelimesini kullanıyorlar malum) bile internete girip Google’da (veya Yandex örneğin) arıyor… Yani aslına bakarsanız işi iyice abartmış durumdayız.

Bununla beraber internet ve arama motorlarının çok büyük yarar sağladığı da bir gerçek birçok konuda. Örneğin en ucuz ayakkabıyı veya bilgisayarı nereden alırız (hem de online kredi kartıyla) veya nerede hangi etkinli var .. vesaire gibi birçok konularda hizmetimizde asrın en büyük buluşu olan internet.. Tabii ki kendini geliştirme yani okuma öğrenme konusunda da en önemli kaynak artık – keşke bizim milletimiz de en çok bu konuyla ilgili kullanıyor olsaydı ama ne yazık ki ancak sosyal paylaşım platformlarında birinciliklerimiz olabilir olsa olsa, malum geyik muhabbeti, gösteriş ve birbirimize caka yapmayı çok severiz ya …


Bu arada GOOGLE’ da en çok hangi konularda ve hangi kelimeleri kullanarak arama yaptığımıza baktığımızda ise şu sonuçları görüyoruz;

KPSS sonuçları, Maçkolik, Bilyoner, sahadan, Ziraat, İddaa ve tabii Google gibi kelimeler başı çekiyor genellikle.

Ülke genelinde “Sağlık” kategorisindeki verilerde, “SGK” ilk sırayı alıyor, bu aramayı “randevu” takip ediyor. Bu konuda en sık aramalar arasında genellikle “gıda zehirlenmesi”, “kolon kanseri”, “doktor” ve “vitaminler” gibi alt başlıkları görüyoruz.

Tabii mevsimsel olarak değişmekle birlikte “Seyahat” kategorisindeki aramalar incelendiğinde ise “ THY ” ilk sırada yer alırken, bunu “İstanbul” takip ediyor genellikle.

Şüphesiz ki bayram dönemlerinde “kurban bayramı tatili”, “şeker bayramı tatili” aramaları çok büyük artışla en yüksek çıkışı gerçekleştiriyor.

İşler ve eğitim kategorisiyle ilgili olarak da “ ÖSYM ”, “okul”, “e-okul” aramalarının genellikle en başlarda yer aldığını görüyoruz.

Diğer taraftan dünya genelinde baktığımızdaysa “Facebook, Youtube, Google, Hotmail, free, you, Yahoo, mail, Gmail , news” en çok aranılan kelimler olarak karşımıza çıkıyor.

En çok aranan kelimelere arasında “ İnternet ve telekom” alanında Twitter, Google ve Hotmail, “Bilgisayar ve elektronik ürünlerde” indir ve Google olduğunu da görebiliyoruz ayrıca.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code