Türkiye’nin yerli araba projesi ve boşa giden on milyonlarca Euro

by editor | Cumartesi, Kas 4, 2017 | 914 views

Türkiye Saab markanın bir modelini üretecekti.

Türkiye Erdoğan’ın isteğine uygun olarak yine “yerli araba” projesi konusunda yelken açtı. Bundan çok yıllar önce DEVRİM adı altında ilk yerli araba yapılmıştı esasında, hatırlayacak olursak. Sonra ne olduysa bu proje bir anda ortadan yok oluverdi; Vatandaşa en ufak bir bilgi filan vermeden (vatandaşın kaderi olduğu üzere bu ülkede)… Daha sonra değerli hükümetimiz kendi genel başkanlarının itmesiyle yeniden böyle bir şeye kalkıştı ve devlet gidip batan bir firmanın (Saab) bir araba modelini satın aldı – daha doğrusu bir işine yarayacağını düşünerek öyle yapmış olmalı muhtemelen. Ama sonra görüldü ki bu iş için harcanan para meğerse sokağa atılmış. İşte aşağıdaki paylaşımda da bu anlatılıyor. Şimdi herkesin sorması gereken soru şu: “Arkadaş sen harcadığın – daha doğrusu sokağa atmış olduğun – on milyonlarca doları evden filan mı getirmiştin, yoksa vatandaşın parasını mı çarçur ettin, düşüncesizlik ve bilgisizliğin yüzünden? Evden getirmediysen, bunun hesabını gerçek anlamda vatandaş ve kanun karşısında verdin mi, verecek misin? Yoksa bu da unutulup gitti ve de yanına kar mı kaldı?” İşte vatandaş bu soruyu soracak bilinç ve sorumluluk seviyesine gelmediği müddetçe “koyun yerine konulmaya devam edecektir”. Hiç kimse şikayet etmesin, hiçbir şeyden. Bu boşa giden milyonlarca dolarla ilgili konu da aşağıdaki yazıda çok açık anlatılıyor, okumak ve bilgilenmek isteyenler için.


Bu arada umut edilir ki yeni başlatılan proje başarıya ulaşır ve Türk otomobili tüm dünyada satılır.

CHP’Lİ Tahsin Tarhan açıkladı: Yerli otomobil’ için 46 milyon avro çöpe gitti

Türkiye’nin yerli otomobil üretecek nitelikte ve donanımda olduğunu defalarca dile getirdiklerini belirten CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, uygulanan yöntemin yanlış olduğunu, öncelikle teknoloji ve bilgi üretilmesi gerektiğini söyledi. Tarhan, şunları kaydetti:

“İflas etmiş bir firmanın haklarını satın almakla yerli otomobil yapamazsınız diye defalarca uyarmamıza rağmen dinlenilmedi. Maalesef gelinen noktada yine vatandaşın parası heba edildi. Maalesef iktidar sadece kendini bildiğini yapma alışkanlığından vazgeçmiyor. Saab marka otomobilin daha önce pazar rakamlarını açıkladık. Yerli otomotiv diye yutturmaya çalıştıkları makyajlı olanı değil, Saab’ın sahicisi otomotiv pazarında 2000-2010 yılları arasında yalnızca 677 adet sattı. 2010’da ise sadece 2 adet satıldı. ‘Yapmayın, etmeyin batmış bir markanın bu modeline milyonlarca lira ödeyerek vatandaşın parasını hiç etmeyin’ dedik. Dinletemedik. Bugün gelinen noktada bütün gazeteler 40 milyon avronun çöpe gittiğini yazıyor. İşin hazin tarafı, rakam 40 milyon avro da değil. Bakanlığa verdiğim soru önergesinin cevabına göre tam olarak 46 milyon 609 bin 322 avro çöpe gitti.”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/858965/CHP_Li_Tahsin_Tarhan_acikladi__Yerli_otomobil__icin_46_milyon_avro_cope_gitti.html#

Like it? Share it!