Ukrayna’da savaş mı başlıyor?

by admin | Cuma, May 2, 2014 | 1077 views

UKRAYNA-RUSYA
Rusya ve Batı’nın karşılıklı güç gösterisi yaptığı ve paylaşamadığı Ukrayna’daki durum dünya için çok büyük tehdit olmaya devam ediyor.

Her ne kadar Rusya bu olayların arkasında kendisinin olmadığını beyan etse de aklı başında herkes durumun hiç de öyle olmadığını ve Putin’in emperyalist ve yayılmacı emellerinin bir parçası olarak Rusya’nın burada etkin olduğunu anlıyor.

Bu olaylar kapsamında son olarak da Ukrayna ordusunun Slavyansk’ta operasyon başlattığı bildiriliyor. Bu arada Rusya yanlıları ise Ukrayna ordusuna ait Mi-24 tipi iki helikopteri düşürdüğünü açıklamış bulunuyor.


Evet, Interfax haber ajansına konuşan Rusya yanlılarının lideri Viyaçeslav Ponomaryov, iki helikopteri düşürdüklerini, bir pilotun öldüğünü, diğerini yakalandıklarını iddia etti. İfade edildiğine göre Rusya yanlılarının helikopterleri roket kullanarak düşürmüşler.

Diğer taraftan, Ukrayna ordusunun operasyonda en az 20 helikopter kullandığı, gece kent çevresine havadan indirme yaptığı öne sürüldü. Kentteki silahlı gruplar, ordunun kent çevresindeki birçok kontrol noktasına saldırdığını söyledi. Kentin bazı yerlerinde siren sesleri duyulduğu bildirildi.

Slavyansk, nisan ayı başından bu yana Rusya yanlısı silahlı grupların elinde bulunuyor. Bu grupların rehine olarak tuttuğu uluslararası gözlemcilerin de kentte tutulduğu biliniyor.

Bu arada, Slavyansk’taki operasyon haberi, Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov’un 18-25 yaş arası gençlerin zorunlu olarak askerliğe alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamasından hemen sonra alındı. Turçinov, ülkenin doğusu ve güneyinde silahlı yasa dışı gruplar nedeniyle durumun kötüleştiğini belirtmiş, zorunlu askerliğin amacının “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin askeri hazırlığının artırılması ve desteklenmesi, Ukrayna’ ya yönelik olası tehditlere karşı dengeli tepki vermesine yönelik ordunun yeteneklerinin artırılması” olduğunu belirtmişti.

Olaylar böyle gelişmeye devam ederse Batı ve Rusya çok daha yıpratıcı sürtüşmelere taraf olmak zorunda kalabilir Ukrayna’da.

02.05.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code