Vatandaşın evi zorla elinden alınabilir mi?

by admin | Cuma, Tem 4, 2014 | 1042 views

KAMU-EV
Vatandaşın evi zorla elinden alınabilir mi? Bu sorunun cevabı “TAM” demokratik, hak ve hürriyetlerin tam olarak güvencede olduğu ve tek bir adamın ağzından çıkacak 2 kelimeyle herşeyin şekillenmediği ülkelerde hiç şüphesiz ki koca bir “ASLA” dır. Ama “ileri demokrasinin” (?) hüküm sürmesine rağmen son zamanlarda “vesayetten kurtulma” etiketi altında garip şeyler olan bizim ülkemizde ise “VALLAHİ HİÇ BELLİ OLMAZ KARDEŞİM, olur mu olur” dur bu sorunun cevabı.

Evet şimdi de yepyeni bir garabet ile karşı karşıya kalma durumu söz konusu vatandaşın yine.. Hangi vatandaş? Malum gücü yüzde 35 oy oranıyla mecliste çoğunluğa taşıyan vatandaş olsa yanlnız, hiç mi hiç problem yok.. Onlara uygundur zaten.. Ama, böyle bir “yeni ve dahiyane” uygulama bütün vatandaşları ilgilendirdiğinden, “BANA NE YA” diyemiyor insan, değil mi?


Torba yasalarla yaptığı birçok düzenlemesi tepki toplayan AKP Hükümeti, yine tartışılacak bir adım atıyor. Buna göre, kamu yararına dayalı olarak taşınmazlar üzerine yapılacak köprü, otoyol ve benzeri yapılabilecek ve bu kamulaştırma sayılarak daha sonra mahkemeye taşınmasının önü kapanacak. Eklenen yeni maddelerle ayrıca bedensel engelliler de hakim ve savcı olabilecek.

Bu uygulamaya da muhalifler hemen bir ad takmış durumda; “Kamulaştırmada zorbalık dönemi…”  Konuyla ilgili olarak Torba Yasa Tasarısı’na eklenen yeni madde şöyle;

“Köprü için kamulaştırma hakkı: Kamu yararı kararına dayalı olarak taşınmazların üzerinde veya altında teleferik ve benzeri ulaşım hatları ile her türlü köprü, metro ve benzeri raylı taşıma sistemleri yapılabilecek. Kamulaştırma Kanunu kapsamı uyarınca satın alınan veya trampa edilen taşınmaz mal, kaynak veya irtifak hakkı, sahibinden kamulaştırma yolu ile alınmış sayılır ve bu şekilde yapılan kamulaştırmaya veya bedeline karşı itiraz davaları açılamamasının yanında bunlar hakkında sonradan herhangi hak veya tazminat talebinde bulunulamayacak ve dava açılamayacak.

Al başına belayı.. Devletin nefesini şimdi bir başka yerinde daha hissedebilirsin artık, ensenden sonra…

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code