Yarın 12 Mart Pazar… Gençler yine YGS sınavında terleyecekler

Yarın yine yüzbinlerce gencimiz sokaklarda olacak büyük umutlarla; Hedef üniversitede iyi bir yere girerek eğitim almak ve ondan sonar da hayatını düzenlemek. Hepimiz biliyoruz ki sistemin bozukluğu yüzünden çocuklarımız neredeyse daha ilkokul sıralarında başlıyorlar adeta yarış atı gibi yarıştırılmaya.. Çoğu ileride bir ekmek sahibi olabilmek amacıyla çocukluklarınız bile doğrudürüst yaşayamıyorlar.. Bir an durup düşündüğümüzde “ne kadar acı”…


İşte bu yarışın son perdesi değilse bile en önemli etaplarından biri olan YGS sınavları yarın saat 10:00 da tüm yurtta yapılacak.. Gençlerimize Allah kolaylık versin.

2 milyon 265 bin 902 üniversite adayının katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS), 150 puanı geçen adaylar iki yıllık önlisans programlarına yerleşmek için tercih yapma hakkı kazanırken, 180 puanı geçen adaylar ise dört yıllık lisans programlarından birine yerleşmek için haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme şansı yakalayacak.

Uzmanlar adayların başarılı olması için ön şartın öncelikle “YGS’ nin bir final değil, başlangıç adımı olduğunu akıllarından çıkarmamak” olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlara göre bu deneyim olsa olsa “uzun yaşamımızda iyi bir başlangıç yapma şansı” şeklide algılanmalıdır..

Diğer yapılması gerekenler ise “Sınav sırasında yönergeyi dikkatle okumak, sorulara öncelikle göz gezdirmek ve zamanın nasıl kullanacağına ve soruların hangi sırayla cevaplanmasının uygun olacağına” karar vermek…

Herkese bol şanslar…

Like it? Share it!