YGS sınavında başarılı olmak için neler yapmalı?

by editor | Cumartesi, Mar 11, 2017 | 1003 views

Evet, gerçekten de çok önemli bir soru ve cevabı da o kadar hayati; “YGS sınavında başarılı olmak için neler yapmalı?” Zira milyonlarca gencimizi ilgilendiriyor konu… Malum 12 Mart 2017 de tüm yurtta yapılıyor sınav yine. Keşke imkan olsaydı da bütün adaylar gönüllerince arzuladıkları bölümlere girebilseydiler. Ama bu mümkün olmadığından, sınırlı sayıda başarılı adaylar arasına girebilmek için acaba neler yapmalı?

Hiç şüphesiz ki öncelikle okul döneminde dersleri ilgiyle takip eden bir öğrenci olmak gerek bizce… Yani bütün işi yıl sonuna veya yalnızca sınav öncesine bırakmak iyi netice vermeyecektir muhtemelen… Sonrasında da büyük sınav öncesinde özellikle daha zayıf olduğumuz konuları da iyice öğrenerek sınava hazır hale gelmek gerekir. Evet tabii ki böyle kolaylıkla ifade edildiği kadar da kolay değil bu gerçek hayatta, ama ne yapalım hani bir deyişimiz vardır ya “Hamama giren terler” diye, işte biz de sınava gireceğimize göre azıcık terleyeceğiz başka yolu yok gayrı …


Diğer taraftan sınav öncesi ve sınavda uzmanlarca belirtilen bazı tavsiyeler var ki bunları da paylaşmakta fayda var;

Örneğin yatmadan yaklaşık iki saat önce muz ile süt, kivi ile yoğurt gibi bir ara öğün, uykudayken vücut sisteminizin düzenli olarak çalışmasına ve dolayısıyla rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Özellikle, “Sınav öncesinde mutlaka evde kahvaltı yapılması” tavsiye ediliyor. Poğaça veya simit gibi dışarıdan alınan gıdaların, kan şekerini olumsuz etkileyebileceğini ve sınav anı konsantrasyonunu bozabileceğini belirtiyor uzmanlar.

ve de sınav sabahı çok tuzlu ve çok şekerli besinleri aşırı tüketmekten kaçınmanın yerinde olacağını da söylüyorlar

Sınav esnasında ise aşağıdaki hususlara dikkat edilirse başarı şansının artacağı belirtiliyor;

Yapamadığınız soruya takılıp kalmayın.

Dikkatinizin dağıldığını hissettiğinizde bir dakikalık ara verin.  Derin nefes alıp verin.

Gözlerinizi kapatın ve zihninizi dinlendirin.

Vücudunuzu esnetin.

ve bizce en önemlisi “Bunun dünyanın sonu olduğu endişe veya korkusuna asla kapılmayın”….

Herkese sonsuz başarılar

 

Like it? Share it!