Yeni iddia: Erdoğan eğitim durum itibarıyla Cumhurbaşkanı olamaz

by admin | Perşembe, Nis 24, 2014 | 2163 views

MHP-HALACOGLUCumhırbaşkanı seçimi için kulisler hareketlenmeye başlamışken bir bomba iddia da MHP’li vekilden geldi: “Erdoğan eğitim durum itibarıyla Cumhurbaşkanı olamaz”.

Evet bu çok ilginç, sürpriz beyanı yapan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi’nin üç yıllık olduğunu, dolayısıyla Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını söyledi.

Beyaz TV’de yayınlanan Basın Kulisi programına konuk olan

Yusuf Halaçoğlu, konuk olarak katıldığı Beyaz TV’de yayınlanan Basın Kulisi programında “Cumhurbaşkanı olmak için 4 yıllık fakülte mezunu olmak gerekir, Sultanahmet’teki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 3 yıllıktı. Onun mezun olduğu zaman 3 yıllıktı” diye konuştu.

Bu sözlerin üzerine araya giren AKP Milletvekili Mehmet Metiner, “Yüzde 70 ile Tayyip Erdoğan Çankaya’ya çıksa bile Yusuf Halaçoğlu gibiler indirir. O sandığın sonucuna razı olmazlar. İlla bir kulp arayıp bulurlar. Sabih Kanadoğlu gibi konuştu. Yeni bir 367 mutlaka çıkartırlar” yanıtını verdi.


Bu arada çok kısa bir süre içinde MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu’nun iddialarına üniversiteden yanıt geldi. Rektör Prof. Dr. Zafer Gül Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisnin 4 yıllık üniversite olduğunu bildirdi.

Rektör Gül, yazılı bir açıklama yaparak açıklamada, şunları ifade etti:

“Sayın Başbakanımız, T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi’nden 1980-1981 öğretim yılı Şubat döneminde mezun olmuştur. Kendisine, isteği üzerine 3 Nisan 1981 tarihinde geçici mezuniyet belgesi verilmiştir. Marmara Üniversitesi kurulmadan önce, Sultanahmet’teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak Aksaray’da 4 yıllık İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulu vardı. Daha sonra bu yüksekokul Ticari Bilimler Fakültesi oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi, mevcut olan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile bağlı fakülte ve yüksek okullar bünyesi üzerine kuruldu. Kurucu rektörümüz de sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz’dur. Dolayısıyla, sayın Yusuf Halaçoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı bilgiler doğru değildir.”

Evet, böylece konu da açıklığa kavuşmuş oldu ve Halaçoğlu milleti YANILTTIĞI ile kaldı.. İşte muhalefet böyle sık sık saçmaladığı içindir ki bir türlü halk indinde gereken güveni tesis edemiyor. Aynen CHP’nin seçimlerde kazanmadan “KAZANDIK” diye saçma sapan, sorumsuz beyanatlar vermesi gibi.

24.04.2014
KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code