12. Cumhurbaşkanı Erdoğan yine balkondan konuştu

by admin | Pazartesi, Ağu 11, 2014 | 793 views

ERDOGAN-BALKON
Tayyip Erdoğan sonunda muradına ulaştı ve Türkiye’nin 12. cumhurbaşkanı olarak seçtirdi kendisini. Erdoğan bu başarıdan sonra AK Parti Genel Merkezi’nde yaptığı konuşmada, “uzlaşma” mesajı verdi. Erdoğan, “toplumda birlik” dedi ve “sadece bana oy verenlerin değil, 77 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım” sözünü verdi.

Başbakan’ın bu kez seçim sonrası yaptığı “balkon konuşmasında” yanında sadece ailesi vardı. Erdoğan’ın bu kez yanına sadece çekirdek ailesiyle çıkması, parti yetkililerini almaması da, “Cumhurbaşkanlığı’nın ilk mesajı” olarak yorumlandı.

Erdoğan’ın “Başbakan” sıfatıyla yaptığı son konuşmada dikkat çeken unsur, 30 Mart’takine göre üslubunu yumuşatması oldu. Erdoğan çok net ifadelerle “toplumsal uzlaşma” çağrısı yaptı; Erdoğan şunları söyledi;


“Bize oy vermeyenler bu seçimin mağlubu değildir. Bugün şahsıma oy vermeyenler de kazanmıştır. Bugün, sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır. Onlar da kazanmıştır. Yeni bir toplumsal uzlaşma sürecini hep birlikte kuralım. Eski tartışmaları eski Türkiye’de bırakalım. Gerilimleri, çatışma kültürünü eski Türkiye’de bırakalım istiyorum. Gelin birbirimize gönlümüzü açalım. Birbirimize gönül diliyle konuşalım. Farklı bir Türkiye’yi gelin hep birlikte kuralım.”

“Biz hepimiz aynı vatan topraklarında yaşıyoruz. Milletimiz bir, bayrağımız bir, vatanımız bir, devletimiz bir. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, yaşam tarzlarımız, inançlarımız, mezheplerimizi, değerlerimiz, etnik köken ve dillerimiz farklı olabilir. Ama biz hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız. Hepimiz bu ay-yıldızlı bayrağın altındayız. Müslüman, Musevi, Hristiyan değil, Türkiyeli vardır. Alevi, Sünni değil, Türkiyeli vardır. Kürt, Arap, Laz değil. Türkiyeli vardır. Rum, Ermeni’den önce Türkiyeli vardır. Bugünden itibaren, yeni bir toplumsal uzlaşma anlayışıyla farklılıklarımızı değil, ortak değerlerimizi öne çıkararak, yeni bir istikbali inşa etmek istiyorum.”

Erdoğan’ın bu balkon konuşmasında bir ilk ise, siyasi partilere, isimlerini tek tek anarak teşekkür etmesi oldu.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code