ABD Doları rekora doymuyor

ABD Doları Türk Lirası karşısında değer kazanmaya aralıksız devam ediyor. Son olarak dolar3i07 gördü ve yeni bir zirve yapmış oldu.

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz toplantısı beklenmekte bu hafta ve de dolar ve Euro haftaya yeni tarihi zirvelerini görerek başladı. Dolar, 14.59 itibariyle 3,0710’u görerek yeni tarihi zirvesine çıktı. Euro ise bugün Türk Lirası karşısında 3,4767 ile yeni tarihi zirvesini gördü. Türk Lirası yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 23’ün üzerinde değer kaybetti. Şu anda dolar karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimi Türk Lirası. Yaşanan gelişmeler Türkiye’nin risk priminin de yükselmesine neden oldu. Türkiye’nin risk primleri 3 yılın zirvesine çıktı.


Dolar/TL Cuma günü saat 18.01’de 3.0527/3.0540, sepet bazında TL ise 3.2493/3.2510 seviyesindeydi.

Uzmanlar bu konuda şunları söylüyor;

“Türk lirası’ndaki satışlarla dolar/TL ve Euro/TL zirveler yapmaya devam ediyorlar. Ayrıca, dolar/TL ve Euro/TL kısa vade opsiyon oynaklı oranlarında yukarı hareketlilik devam ediyor”

Hepsi bir yana bir açı gerçek var ki bu istikrarsızlık ve kötü gidiş Türkiye ekonomisini fena vurmaya devam ediyor. Allah bu ülkenin sonunu hayretsin diyoruz.

Editör / Kaynak: Medya

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code