Borsada bu hafta neler olacak?

by admin | Pazartesi, Tem 21, 2014 | 869 views

BORSA-10
Borsada bu hafta neler olacak? Evet oldukça zor bir soru zira önceden tahminde bulunan en uzzman kişilerin öngörüleri bile yanlış çıkabiliyor. Nedeni ise basit, çünkü o kadar istikrarsız bir ülkede o kadar nahoş sürprizlerle dolu bir zaman diliminin içinden geçiyoruz ki…

Yine de mali piyasaların haftaya başlangıcı en azından olumsuz olmadı.. Tabii ki bu hafta oluşacak kur ve faizde jeopolitik gelişmeler ve küresel piyasalarbundan sonraki gidişatını tayin edecek borsamızınn.

Dış gelişmeler arasında tekrar gündeme gelen Rusya ve Ukrayna’ya yönelik tedirginlik ve İsrail’in Gazze’ye karşı başlattığı kara harekatı en önemlileri..

Bilindiği üzere Malezya’ya ait yolcu uçağının geçen hafta Ukrayna’da düşürülmesi ve Gazze’de yaşanan şiddet piyasanın gündeminde yer almaya devam etse de hafta sonunda yaşanan gelişmeler yeni endişelere yaratmamıştı. Neticede, Borsa küresel piyasalarda dolar jeopolitik gerginliklere bağlı olarak geçen hafta görülen riskten kaçınma eğiliminin ardından bugün haftaya yatay bir başlangıç yaptı.


Bu hafta içinde diğer önemli başlıklar da Perşembe günü açıklanacak olan yılın üçüncü enflasyon raporu ve Cuma günü açıklanacak olan Haziran ayı dış ticaret verileri de olacak.

Bir uzman görüşüne göre “Siyasi gelişmeler gündemin üst sıralarında yer almaya devam edecek. Bu hafta yurt içinde Perşembe günü yayımlanacak Enflasyon Raporu’nda, TCMB’nin güncel varsayımları ve enflasyon tahmini görülecek. Cuma günü de Haziran ayı dış ticaret verileri takip edilecek. Bu hafta yurt dışında ise ABD’de en öne çıkan veri, yarın yayımlanacak Haziran ayı TÜFE artışı olacak. ABD’de hafta boyunca açıklanacak konut verilerinin yanı sıra PMI ve dayanıklı tüketim malları siparişleri de takip edilecek veriler arasında yer alıyor

“Ayrıca Almanya’da ve Euro Bölgesi’nde Perşembe günü açıklanacak Haziran ayı PMI verileri ile yine Almanya’da Cuma günü açıklanacak Mayıs ayı IFO verileri, euro/dolar paritesinin yönünü belirlemesi açısından önemli olacak… Dolar/TL kurunda 200 günlük basit hareketli ortalamanın olduğu 2.1213 seviyesi önemli bir destek. Bu seviyenin kırılması halinde 2.1160 seviyesine kadar önemli bir destek bulunmuyor. Kurda 2.13-2.1350 bandı ise direnç olarak öne çıkıyor.”

Bütün bunlardan sonra söylenebilecek şey şu ki; Her ne kadar piyasalar haftaya olumsuız başlamadıysa da, işimiz yine Allah’a kalmış durumda. Zira, bölgede yaşanacak herhangi bir beklenmeyen gelişme anında dengeleri altüst ederek tahminleri boşa çıkarabiliyor. Onun için en iyisi bu belirsizlikler içerisinde çok büyük ve riskli adımlara kalkışmamak.

KAYNAK: MEDYA / Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code