Büyük tiyatrocu ve gerçek vatansever Levent Kırca’ da hayata gözlerini yumdu

LEVENT-KIRCA

Türkiye’nin gelmiş geçmişen büyük komedyenlerinden, tiyatrocu ve de büyük gerçek vatansever, “CESUR ADAM” Levent Kırca’yı da toprağa veriyoruz.. Yani, yeri doldurulamayacak bir değer.. GERÇEKTEN DE ÖYLE…

Evet, Levent Kırca bir süredir tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetti.Kendisi kısa süre önce ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen Levent Kırca, ödülü alması için oğlu Oğulcan Kırca’yla birlikte bir mektup göndermiş ve bu son mektubunda şu satırlara yer vermişti;

‘Dik durun. Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin.
Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın, hoşça kalın!’

İşte bu satırların sahibi sanatçı 12 Ekim 2015Levent Kırca karaciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 67 yaşında hayatını kaybederek ebediyete intikal etmiş oldu. Kırca’nın hastalığı ağırlaşınca bir hafta önce hastaneye kaldırıldığı ve Temmuz ayından beri hastalık nedeniyle kemoterapi gördüğü öğrenildi.

LEVENT KIRCA hakkında


1948 Samsun doğumlu Zeki Levent Kırca Türk komedyen, tiyatro sinema oyuncusu, Aydınlık Gazetesi yazarı ve Vatan Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu üyesiydi.

İlk kez 1964’te Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları’nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978’de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu’nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988’de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar’dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 2011 yılında Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir. 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yayın hayatına günlük gazete olarak devam eden Aydınlık Gazetesi’nin yazarıdır.

1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015’te geri alındı.

2015 yılında karaciğer kanserine yakalanmıştır.

Biz de buradan BÜYÜK SANATÇI VE GERÇEK VATANSEVER bu insana gani gani rahmet dileyerek ışıklar içinde kalmasını temenni ediyoruz. Hiç şüphesiz ki yeri MAALESEF dolmayacaktır.

Editör / Kaynak: Web

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code