Dolar frenlenemeyecek mi?

by admin | Çarşamba, Nis 15, 2015 | 1744 views

DOLAR-BORC

Her gün rekor üstüne rekor kıran dolar dün de 2.6873 ile yeni zirvesine oturdu. Dolardaki yükselişte ABD’de faizlerin yükseleceği beklentisinin yanı sıra seçimle artan siyasi gerginliklerin de etkili olduğu söyleniyor…

Şimdi herkesin merak ettiği soru şu: Dolar frenlenemeyecek mi?

Vallahi kimse kusura bakmasın ama, bu sorunun cevabını olumlu olarak vermek bugünkü tablo içinde hiç de mümkün görülmüyor.

Herşeyden önce bütün kaderini neredeyse ABD Merkez Bankası Fed’in hareket ve stratejilerine bağlamışsın. FED istiyor dolar çıkıyor.. Fed isterse dolar düşüyor.. Yani tam “PAMUK İPLİĞİ” meselesi.. Neymiş efendim Türk Ekonomisi çok sağlam zeminler üzerine oturmuş(MUŞ) artık. Dış faktörlerden etkilenmezmiş eskisi gibi.. vesaire vesaire..

Geçiniz beyler geçiniz.. Bu palavraları geçiniz.. Bir halt ettiğiniz filan yok bugüne kadar. Hani bir deyiş var ya ; “Ali’nin külahı Veli’ye Veli’nin külahı Ali’ye “.. Bugüne kadar alavera dalavera idare-i maslahat bütün yaptığınız bu.

Sen sanayiye adam gibi hiçbir yatırım yapma.. Doğrudürüst bir master planın olmasın veya olsa da onu uygulama becerisini göstereme.. Hatta hatta ülkedeki tarımcılığın beline vur kazmayı, neymiş efendim AB öyle istiyormuş diye..


Sat ülkenin en önemli kaynaklarını, nereya harcadığın belli olmasın.. Esasında belli ya tarihler bize bir sürü şeyler anlatıyor zira.. Mesela 1725 yılında ne olmuştu sahi? Ondan sonra yol yaptık palavrasıyla bütün kaynakları tüket ve üstelik ülkeyi devralmadan önce 50 yılda 130 milyar dolar olan dış borçları, 12 yılda 370 milyar dolara çıkar. Diğer taraftan cari açık da senden önce 50 yılda 63,7 milyar dolarken sen bunu 12 yılda 399 milyar dolara yükselterek inanılmaz olumsuz rekorlar kır.. Ondan sonra da ekonomimiz acaip rayına girdi ve yol hastane palavrasıyla milleti uyut..

Tabii bu arada dönmek için gerekli para nereden geldi de bugüne kadar batmadık (veya battığımızı anlamadık) derseniz, dışarıdan borsaya girişler ve diğer borçlanmalar, tabii ki en önemlisi malllarını sat sat ye misali ülkenin en değerli kuruluş ve kaynaklarını yabancılara peşkeş çekerek elde edilen finansman..

Yani sözüm odur ki ey vatandaş, maalesef YOLUN SONUNA GELDİK.. Bu zalim hükümet – kendi ceplerini dolduran var mı yok mu ona siz karar verin, zaten de tablo çok açık – ülkeyi iflas ettirmiş vaziyette.. Dolayısıyla senin paran yani TL nasıl sağlam durabilir ki dolar karşısında? FED ÜFLESE YIKILACAKSIN.. Allah’tan bugüne kadar durumu idare ediyor da – o da bizim hatırımız için değil tabii ki, bütün dünyayı göz önüne aldığından – 2,80 sırtüstü yapışmıyorsun yere (şu ana kadar)..

Şimdi gelelim baştaki sorunun cevabına; Dolar hiçbir yerde filan durmaz hemşerim.. FED istediği kadar çıkartır istediği kadar indirir..Ama, hiç ekonomi bilgisi olmayanlara sorayım bir zahmet; Şu anda TL nin dolar karşısında değerlenmesi için en ufak bir neden söylesenize Allah rızası için.. Yok ki ne söyleyeceksin, değil mi?

İşte onun için işimiz yine ALLAHLIK ALİ BEY misali, yani Allah’a kalmış vaziyette.. Aç elini hemşerim dua etmeye başla. Belki yukarıdaki bu kadar yolszuluk, basiretsizlik yapıldığı için bu ülkede bizleri ödüllendirir de doların düşüşünü mucizevi bir şekilde durdurur..

Sahi vaktiyle yağmur duasına çıkılmıştı.. Bir işe yaramış mıydı o? Cevap evetse bak burda da umut var demektir.

Editör

Not: Pekiyi çare ne? Herşey sil baştan, adam gibi dürüst bir yönetim ve fizibıl bir master kalkınma ve sanayileşme planı ile sıfırdan başlama.. BAŞKA HİÇBİR YOL GÖRÜNMÜYOR.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code