Ege’de çarşı pazar kültürü ve Urla Sanat Sokağı

URLA-GECE-BUYUK

Yaz geldi.. Okullar kapandı ve insanlarımız hareketlenmeye başladılar.. Umut kışın yorgunluklarını üzerlerinden atacakları güzeel bir tatil yaptıktan sonra ruhen ve bedenen dinlenmiş olarak evlerine dönmek .. ki böylece yeni koşuşturmaya hazır olabilsinler..

Yazlıkçıların akını daha ziyade EGE Bölgesine oluyor bilindiği üzere.. Tabii ki Akdeniz bölgesi de bu işten nasibini almıyor değil..

Ege denilince o kadar çok seçenek var ki; Sayfiye yerleri ve plajları sonsuz sayıda adeta.. Bu arada yeni yeni bazı yerler de ön plana çıkmaya başladı; Örneğin Seferihisar ve yöresi bayağı popüleer oldu.. Keza Urla’ da artık özel yerlerden biri olarak kabul edildi..

Bu sayfiye yerlerinde yazlıkçıların en önemli eğlencelerinden veya keyif aldıkları etkinliklerden biri de yöresel pazarları ziyaret etmek bol bol.. Bazı pazarlar ün yaptı oldukça, son zamanlarda. Örneğin, SIĞACIK PAZARI (ki daha ziyade yiyecek ağırlıklıdır.. börek çörek gibi) ve URLA Pazarları.. İşte tam da bu noktada çok özel bir pazardan bahsetmek mümkün..


Söz konusu bu pazar bunların hepsinin arasında hem satıcı hem de alıcının KALİTESİ (özellikle kültür seviyesi ve ekonomik olanaklar) açısından gerçekten de bir yıldız gibi parlar: Bu da URLA SANAT SOKAĞI GECE PAZARI’dır.

Evet, URLA SANAT SOKAĞI GECE PAZARI her yaz Haziran ayında başlar ve Cuma, Cumartesi olmak üzere haftada 2 gün yapılır. Gerek buraya “eserlerini” getiren ressam, seramikçi, modacı, hediyelik eşyacı, antikacı vs. gibi katılımcılar ve gerekse alışveriş yapan ziyaretçiler büyük keyifle bir araya gelirler. Burada gerçek bir alışveriş cereyan eder. Yani, yalnızca maddi anlamda değil ama katiyetle KÜLTÜREL ve de dostluk anlamında.. İnsanlar evlerine dönerken artık ülkemizde az bulunan “SEÇKİN” bir ortamı teneffüs etmiş olmanın verdiği ayrıcalık duygusuyla doludurlar.. Kimler mi? Tabii, bu yazdıklarımız kimler için bir anlam ifade ediyorsa işte onlar… Ama, şüpe olmasın ki çoğunluk ziyaretçiler..

Biz sizin yerinizde olsak yolumuzu URLA’ dan geçirir ve bir Cuma veya Cumartesi akşamı URLA SANAT SOKAĞI PAZARI‘ nı ziyaret ederdik.

Editör

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code