Gediz Üniversitesi’nden otomotivde müthiş buluş

by admin | Çarşamba, Haz 18, 2014 | 1160 views

OTOMOTIV-ELEKTRIKSon zamanlarda bizim bilim adamlarından da bazı önemli icatlar/buluşlar geliyor ve bu durum bizleri tabii ki memnun ediyor.

Son olarak da otomotivde çığır açacak bir buluş Gediz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selim Solmaz ve Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun’dan geldi…  Bu ekip KOSGEB desteğiyle tüm araçlara uygulanabilecek jant içi elektrik motoru geliştirdi.


Bu motor tekerlek içine takıldığında otomobil, minibüs, otobüs ile kamyonlar hibrid veya elektrikli olacak ve hesaplara göre bir araçta 5 bin lira maliyet getireceği öngörülen bu dönüşüm, en az yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlayacak.

Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Durmuş Uygun, KOSGEB desteğiyle tüm araçları hibrid veya elektrikli hale getirecek elektrik motoru geliştirdi. Otomotivde çığır açacak projeyle otomobil, minibüs, otobüs ya da kamyonların en az iki tekerleğine Gedizli akademisyenlerin tasarımı, tamamen yerli teknoloji ürünü elektrik motoru yerleştirilecek. Bunun dışında aracın hangi hızda ve devirde benzin/LPG, motorin ya da elektrik motoruyla mı çalışacağını otomatik olarak yönlendirecek bilgisayar yazılımı içeren kontrol mekanizması takılacak. Ayrıca elektrik motoruna enerji aktaracak olan bataryalar hem araç içerisindeki sistemlerden hem de prizden şarj edilebilecek. Böylece tüm araçların hibrid veya elektrikli dönüşümü mümkün olacak, bir ilk gerçekleşecek.

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code