Hükümet şimdi de Yargıtay ve Danıştay’a mı el atıyor?

YARGITAY-11Hükümetin şimdi de Yargıtay ve Danıştay’a el atacağı haberleri medyada dolanmaya başladı. Nitekim, HSYK’ye üye seçiminde Yargıtay ve Danıştay’da cemaate karşı kaybeden AKP’nin şimdi bir nevi intikam peşinde olabileceği ve iki kurumun dairelerini üyeleriyle birlikte sil baştan yeniden oluşturmayı düşündüğü bildiriliyor.


HSYK’ye üye seçiminde Yargıtay ve Danıştay’da cemaate karşı kaybeden AKP, iki yargı kurumunun yapısını sil baştan değiştiren yasa önerisi verdi. Yargıtay’daki daire sayısı 38’den 46’ya, Danıştay’daki daire sayısı 15’ten 17’ye çıkarılarak iki kuruma toplam 167 yeni üye atanacak. Yargıtay ve Danıştay’daki tüm dairelerin üyeleri yeniden belirlenecek. Böylece Danıştay’da ihale ve yönetmeliklerde iptal ve yürütmeyi durdurma kararı veren daireler ile Yargıtay’da kritik davalara bakan ceza ve hukuk dairelerinin yapısı değiştirilecek.

Hükümetin “yargı hizmetlerinin hızlandırılması” gerekçesiyle verdiği ve TBMM Adalet Komisyonu gündeminde bulunan yargı paketiyle birleştirilmesi beklenen yasa önerisi şu düzenlemeleri öngörüyor:

Tetkik hakimlerin belirlenmesi, Danıştay’a 2 daire daha, İptal ve yürütmeyi durdurmaya önlem, Danıştay üyelerinin hangi dairelerde görev yapacağını belirleme yetkisi Başkanlar Kurulu’ndan alınarak Başkanlık Kurulu’na verilmesi, İdari İşler Kurulu’na sınırlama, Kritik dairenin yetkisinin dağıtılmasıgibi …

Bütün bu hususların hayata geçirilmesi halinde bu 2 çok önemli kurumda da bir nevi kökten radikal değişiklikler yapılmış olacak, tabii AKP’nin menfaatleri dahilinde..

KAYNAK: MEDYA

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code