İnternet ortamında çok yararlı bir bilgi kaynağı: Yellow Pages ve sunduğu hizmetler

by admin | Cuma, May 6, 2016 | 1380 views

Screenshot_5Bundan yıllarca önce daha internet bırakın bu kadar yaygın olmayı öyle bir kavramdan haberimiz bile yokken birinin telefon numarası veya adresini aradığımızda en büyük kaynağımız PTT (Posta Telgraf Telefon) idaresinin sık aralıklarla muntazam olarak yayınlandığı telefon rehberi olurdu, genellikle.. ve de o zamanlar yurtdışında da bir “Yellow Pages” (Sarı Sayfalar) diye bir kalın kitapçık olduğunu ve bunun insanlar tarafından çok kullanıldığını hep duyardık..

Bu durum yıllarca böyle devam etti.. Gel zaman git zaman internet hayatımıza girdi ve insanlar çorabını bile internetten online satın almayı öğrendiler.. En azından arka cebinde en modern ve pahalı cep telefonlarını taşıyan genç insanlar olmak üzere en başta.. Aynı insanlar herhangi bir bilgiye gereksinim duyulduğunda arama motoruna (Google, Bing, Yandex vesaire) müracaat ederek orada arama yapmayı da öğrendiler tabii.. İşte, özellikle herhangi bir firma veya kişi hakkında telefon ve adres bilgisine gereksinim duyanların artık gönül rahatlığıyla yararlanabildikleri ciddi bir kaynak mevcut internet üzerinde; Yellowpages, Türkiye’nin en büyük online firma rehberi…

Dolayısıyla 11880 gibi bilinmeyen numaralar gibi, hizmetini üstelik de hatırı sayılır ücretler karşılığında veren ama çoğunlukla tatmin edici de olmayan bilgi kaynakları yerine, çok daha geniş bilgiyi hem de maliyetsiz olarak bulabileceğimiz bir kaynaktan bahsediyoruz burada..


Üstelik bu hizmeti veren kaynak yani “yellowpages.com.tr” bununla birlikte diğer bazı önemli olanaklar da sunuyor kullanıcılara. Firmanın hizmetlerinin tümünden bahsettiğimizde şu farklı konuları da görüyoruz;

– firmalara yerel arama, dijital haritalar
– KOBİ’lere özel mobil uyumlu (responsive) web siteleri ve mobil siteler,
– bayi ve franchise web siteleri, online yayıncılık ve reklam,
– manuel coğrafi koordinat belirleme (manuel geocoding

Google, Bing vesaire gibi bütün önemli arama motorlarında endekslenmiş olan Yellow Pages veritabanı üzerinden, 670 farklı kategori altında 850.000’den fazla firma yayınlıyor ve bu online rehber görevli uzmanlar tarafından sürekli geliştirilerek, en güncel halde muhafaza ediliyor.

Firmada görevli uzmanlar Firma veri tabanının oluşturulması ve her zaman güncel tutulması için her firmayla tek tek iletişim kurup görüşüyorlar. Bu işin ne kadar maliyetli ve zahmetli olduğu çok açık olsa gerek. Ama doğal olarak buradaki hedef bu hizmeti kullananların mümkün olduğunca detaylı ve güncel bilgilere ulaşarak yarar sağlayabilmesi.

Yellow Pages bu hizmetleri verirken içerik lisanslama, veri uyumlama, iş yeri verisi yayını ve yönetimi ve coğrafi koordinat belirleme (geocoding) konularında Apple, Bing, Google, Yelp gibi çok önemli firmalarla sözleşmeli iş ortaklıklarını da sürdürüyor, bir taraftan. Böylece, müşterilerin işyeri ve lokasyon verilerini en hızlı ve doğru şekilde, Apple Haritalar, Bing Haritalar, Facebook, Foursquare, Google My Business, HERE Haritalar, TripAdvisor, Yandex.Haritalar, Yelp gibi stratejik platformlarda yayınlayabiliyor ve yönetiyor.

Özetle artık devir internet devri ve bu inanılmaz buluşun bize sunduğu çok büyük kolaylıklar söz konusu. İşte bunlardan biri olan örneğin firma telefon, adres veya diğer bilgileri ararken kolaylıkla yararlanabileceğimiz önemli bir hizmet de YELLOWPAGES.com.tr den gelmiş oluyor.

Like it? Share it!

Leave A Response

*

code